Jak co roku w sierpniu, częstochowskich policjantów czeka okres wzmożonej pracy. Mundurowi podczas szczytu pielgrzymkowego zadbają nie tylko o bezpieczeństwo pątników przybywających na Jasną Górę, ale również mieszkańców naszego miasta. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Szczyt pielgrzymkowy to pracowity okres szczególnie dla policjantów ruchu drogowego, którzy dbają o bezpieczeństwo nie tylko pielgrzymujących, ale i mieszkańców miasta i powiatu. Policjanci w białych czapkach będą czuwali nad tym, by ruch odbywał się płynnie, a uczestnicy ruchu drogowego szczęśliwie dotarli do celu.

Oprócz działań prowadzonych na drogach, w rejonie Jasnej Góry będzie można też zobaczyć patrole konne, przewodników z psami służbowymi oraz patrole prewencyjne – czyli policjantów w mundurach. Pełniąc służbę w tym rejonie stróże prawa zadbają o to, by nie dochodziło do naruszenia ładu i porządku publicznego.

Osoby, które wybierają się w tym okresie na Jasną Górę z dziećmi muszą pamiętać, by otoczyć ich opieką i szczególnym nadzorem, ponieważ w zatłoczonych miejscach łatwo może dojść do ich zaginięcia.

Należy pamiętać o tym, by w sposób właściwy zabezpieczyć swoje mienie przed kradzieżą. Nie wolno pozostawiać bagażu bez nadzoru, ponieważ złodzieje wykorzystają każdą okazję, by wzbogacić się czyimś kosztem.

W sytuacji zagrożenia życia, zdrowia i mienia zawsze należy dzwonić na bezpłatny numer alarmowy 997 lub 112.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o wyrozumiałość, kulturę na drodze i wzajemny szacunek oraz bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów.

Niechroniony uczestniku ruchu drogowego:

  • przed wejściem na jezdnię zawsze zatrzymaj się i upewnij, że możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę;
  • nigdy nie wychodź na jezdnię wprost przed nadjeżdżający pojazd. Żaden samochód się w miejscu nie zatrzyma, a ty odniesiesz poważne obrażenia;
  • bezwzględnie przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, kieruj się ostrożnością i zasadą ograniczonego zaufania na drodze.

Kierowco:

  • przed przejściem dla pieszych lub miejscem, w którym występuje wzmożony ruch niechronionych uczestników ruchu drogowego zachowaj czujność, zwolnij i bądź ostrożny;
  • nie przekraczaj dozwolonych limitów prędkości;
  • dostosuj technikę jazdy do warunków panujących na drodze;
  • nigdy nie wsiadaj za kierownicę pojazdu znajdując się pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków.