OSTRZEŻENIA METEOROLOGICZNE ZBIORCZO NR 35
Zimowa aura nie odpuszcza – bądźcie czujni na drogach i chodnikach!
  • Przewidywane oblodzenie dróg i chodników.
  • Spadki temperatur poniżej zera nocą i nad ranem.
  • Potencjalne opady marznącego deszczu.
  • Ostrzeżenie obowiązuje od wieczora do porannych godzin.

Na nadchodzącą noc i wczesne godziny poranne mieszkańcy powinni przygotować się na wyjątkowo śliskie warunki. W związku z prognozowanym spadkiem temperatury do minusowych wartości, zarówno drogi, jak i chodniki mogą stać się niebezpiecznymi pułapkami pokrytymi cienką warstwą lodu. W szczególności zwraca się uwagę na możliwość wystąpienia zjawiska gołoledzi, zwłaszcza w miejscach, gdzie deszcz lub mokry śnieg zmienią się w lód w wyniku przymrozków.

Temperatury mają spaść do około -2°C w powietrzu, podczas gdy przy samej powierzchni ziemi mogą być jeszcze niższe, osiągając -4°C. To stwarza realne ryzyko nie tylko dla kierowców, ale i dla pieszych, którzy rano mogą napotkać na swojej drodze zaskakująco śliskie odcinki. Przypomina się także o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas porannych dojazdów do pracy czy szkoły, gdyż miejscami możliwe są opady marznącego deszczu, które mogą dodatkowo utrudnić bezpieczne przemieszczanie się.

Ostrzeżenie meteo ma swoją ważność w godzinach od 22:00 dnia 07.02.2024 do 09:00 dnia 08.02.2024. Warto więc przed wyjściem z domu sprawdzić aktualną sytuację na drogach oraz dostosować do niej prędkość jazdy i wybór obuwia. Zaleca się również wzmożoną uwagę i ostrożność, aby uniknąć niespodziewanych poślizgów i upadków. Ciepłe, przylegające do ciała warstwy ubrań oraz antypoślizgowe podeszwy to w takich warunkach podstawa.

Niech ten krótki przegląd pogodowy posłuży jako przypomnienie, że zima wciąż ma dla nas kilka niespodzianek w zanadrzu. Pamiętajmy, że odpowiednie przygotowanie i ostrożność mogą uchronić nas przed nieprzyjemnymi konsekwencjami niebezpiecznych warunków atmosferycznych.


Powiat Częstochowski