Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Zakończyła się druga edycja Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy. Uczestniczyło w nim blisko 200 uczniów z 9 częstochowskich szkół.

Podczas podsumowania w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, biorący udział w projekcie uczniowie przypomnieli sobie wszystkie wydarzenia, jakie realizowali od końca marca do czerwca. W czasie spotkania wręczono również podziękowania dla partnerów i dyrektorów szkół, które brały udział w projekcie. Po części oficjalnej, młodzi uczestnicy przeszli na plac przed budynkiem Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki PCz, gdzie wzięli udział w pikniku na świeżym powietrzu.

- Mieliście wyjątkową okazję, by uczestniczyć w zajęciach, które przybliżają wam najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, a przy okazji rozwijają wyobraźnię, zdolność logicznego myślenia i kreatywność. Co ważne, realizowaliście to na uczelni, której studenci zbudowali najlepszy na świecie łazik marsjański i wygrali międzynarodowy konkurs. Życzę wam, byście też byli naj – mówił do uczniów prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

W II edycji Uniwersytetu Młodego Odkrywcy uczestniczyło 192 uczniów reprezentujących szkoły podstawowe nr 1, 13, 22, 27, 29, 50, 52 i 53 oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1. Głównym celem przedsięwzięcia była popularyzacja nauki wśród dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 16 lat.

Uczestnicy brali udział w zajęciach edukacyjnych, podzielonych na kategorie wiekowe: Odkrywcy (6-9 lat), Poszukiwacze (10-12 lat) oraz Młodzi Naukowcy (13-16 lat). Łącznie zrealizowano 120 godzin pozaszkolnych zajęć edukacyjnych. Wśród uczestników byli również laureaci konkursu na ECO-ROBOTA, którzy wygrali 70 indeksów CzUMO. Konkurs został zorganizowany przez Wydział Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy.

W ramach II edycji CzUMO prowadzono następujące zajęcia:

 • Owady dla ciekawskich

 • Drukowanie 3D

 • Roboty edukacyjne

 • Matematyka na wesoło, czyli gry i zabawy logiczne

 • Sitodruk (nadruk logo na koszulkach)

 • Zastosowanie kamery termowizyjnej do pomiaru temperatury

 • Mechanika dla najmłodszych

 • Warsztaty Design Thinking - nauka kreatywnego myślenia

 • Poleć z dronem!

 • Samochód przyszłości

 • Nauka programowania z Photonem

Wszystkie zajęcia były prowadzone przez kadrę dydaktyczną Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, w tym 3 profesorów nadzwyczajnych, 9 adiunktów, 3 starszych wykładowców oraz 8 doktorantów, którzy na co dzień kształcą studentów Politechniki.

Przedsięwzięciu patronowały władze miasta, które w ramach programu Akademicka Częstochowa, dofinansowały – kwotą 25 000 zł - zakup sprzętu i uruchomienie nowych zajęć pt.: „Poleć z dronem!”, „Nauka programowania z Photonem” oraz „Samochód przyszłości”, a także zakup T-shirtów do zajęć „Sitodruk – nadruk logo na koszulkach”. Współpraca będzie kontynuowana w kolejnych edycjach Częstochowskiego Uniwersytetu Młodego Odkrywcy.

łs


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.