Trójkąt śmierci nie należy do popularnych terminów, niemniej jednak warto wiedzieć, iż każda osoba ma takie miejsce na swojej twarzy. Jak wskazuje sama nazwa, nie jest to coś powierzchnego, na co można nie zwrócić uwagi i zlekceważyć, wręcz przeciwnie – jest to ważny termin powstały na określenie miejsca, z istnienia którego należy zdawać sobie sprawę, ponieważ jest związany z naszym zdrowiem. Ponadto, w niesprzyjających warunkach, naruszenie trójkąta śmierci może skutkować poważnymi, a czasami nieodwracalnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Czym jest trójkąt śmierci?

Trójkąt śmierci obecnie nie jest zbyt popularnym terminem, a pierwszy opis tego pojęcia datowany jest na drugą połowę osiemnastego wieku. Obecnie to zjawisko występuje dość rzadko, niemniej jednak warto wiedzieć co ono znaczy i jakie skutki może wywołać. Trójkątem śmierci określa się okolicę twarzy charakteryzującą się unaczynieniem żylnym. Jego linia ciągnie się pomiędzy kącikami ust to i jest podstawa tzw. trójkąta śmierci, a jej wierzchołek kształtuje najwyższą część piramidy nosa. Takim więc sposobem w obszarze trójkąta śmierci mieści się górna warga oraz większa część nosa. Zapewne każdy, kto miał do czynienia z takimi zmianami jak trądzik czy kaszaki na twarzy, zdaje sprawę z tego, iż nie jest łatwo powstrzymać się od ich wyciskania. Obszar nosa i ust to szczególnie kłopotliwe pod względem umiejscowienia wszelkich zmian obszary, ponieważ nawet podczas mówienia sprawiają, iż czujemy się niezręcznie i dyskomfortowo. Jednak pamiętajmy, iż o wyciskaniu wyprysków w tym rejonie twarzy, musimy zapomnieć, w przeciwnym wypadku ryzykujemy narażeniem się na poważne konsekwencje zdrowotne, a rozwijające się zakażenia w tym obszarze, mogą skutkować szczególnie niebezpiecznymi efektami. Trójkąt śmierci jest połączony z obszarem czaszki za pośrednictwem naczyń krwionośnych, i właśnie przez to, wszelkiego rodzaju infekcje bardzo szybko rozprzestrzeniają się i grożą poważnymi skutkami.

Trójkąt śmierci: czemu jest groźny?

Warto mieć świadomość, iż tzw. trójkąt śmierci nie jest czymś zabawnym, jak może wydać się, jeżeli będziemy się kierować wyłącznie nazwą, a wręcz przeciwnie, jest to bardzo groźne zjawisko. W obszarze trójkąta śmierci umiejscowione są dwa duże odpływy żylne, docierające do zatoki jamistej. I to mianowicie żyła twarzowa, kątowa, żyła oczna górna i dolna może rozprzestrzenić zakażenie. Pewne osoby nie mają zastawek w żyłach, przez co zakażenie u tych osób o wiele szybciej się rozprzestrzenia. Szczególnie trzeba uważać na powikłanie po czyraku nosa i wargi, które mogą prowadzić do zapalenia zatoki jamistej. Do zapaleń najczęściej dochodzi w skutek zakażeń gronkowcem, jak również innymi bakteriami, które w razie przerwania ciągłości skóry, przenikają do tkanek. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy krosta jest nieumiejętnie wyciskana, i wtedy postępująca infekcja, która w innych okolicach nie stwarzałaby takich zagrożeń, w tej sytuacji jest w stanie doprowadzić do powstania bardzo poważnych chorób, które będą rozwijać się w środku czaszki.

Trójkąt śmierci: powikłania

Powikłania trójkąta śmierci są bardzo niebezpieczne. Mimo iż niektóre z nich następują niezwykle rzadko, nie warto lekceważyć rad lekarzy, samodzielnie naruszając jakiekolwiek zmiany skórne. O wiele łatwiej jest zapobiec problemowi, niż później z borykać się z nim, właśnie dlatego lepiej zostawić w spokoju wszelkiego rodzaju dręczące nas zmiany skórne, i poczekać, aż przejdą. Jeżeli chodzi o powikłania związane z trójkątem śmierci, są to przede wszystkim: zakrzepowe zapalenia zatoki jamistej oraz groźne czyraki. Zakrzepowe zapalenie zatoki nie jest błahą rzeczą, gdyż jej przebieg, jak również objawy, są bardzo poważne. Rozwój tego schorzenia może być bardzo gwałtowny. U osób, które dotknęło zapalenie zatoki jamistej, pojawiają się nie tylko objawy w okolicach twarzy, ale również objawy ogólne. Do objawów widocznych w okolicach twarzy należą: wytrzeszcz gałek ocznych z ich unieruchomieniem, zaburzenia widzenia, rozszerzenie źrenic z brakiem ich reakcji na światło. Dzieje się tak w wyniku tego, iż w tych okolicach mieści się bardzo dużo nerwów. Do ogólnych objawów zapalenia zatoki jamistej należą: nasilający się ból głowy, wymioty i mdłości, zaburzenia świadomości, dreszcze oraz wahania temperatury. Jeżeli chodzi o leczenie schorzenia, dobrze sprawdzają się antybiotyki, jak również leki przeciwzakrzepowe. Czyraki to kolejne powikłanie trójkąta śmierci, które są szczególnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Czyrak powstaje na twarzy osoby chorej. Jest to ostre i głębokie martwicze zapalenie mieszka włosowego, gruczołu łojowego albo potowego. Pojawia się po wyciskaniu pryszczy w skutek urazu mechanicznego albo również jako konsekwencja niektórych chorób. W największym stopniu niebezpieczne są czyraki powstałe w obszarze nosa albo górnej wargi, takie zmiany niezwłocznie trzeba konsultować z lekarzem, a najważniejsze - w żadnym wypadku ich nie wyciskać, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko rozprzestrzenienia się zakażenia i przeniesienia go do zatoki jamistej, gdzie spowoduje zakrzepicę.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.