W miniony weekend policjanci na terenie całego kraju prowadzili wzmożone działania pn. „Bezpieczny Weekend – Pierwszy Weekend Wakacji”. W akcję zaangażowała się również częstochowska drogówka. Mundurowi sprawdzali stan techniczny pojazdów, czy pasażerowie mają zapięte pasy, a także czy prowadzący auta są trzeźwi.

Działania „Bezpieczny weekend– Pierwszy weekend Wakacji”, rozpoczęły się w piątek i trwały do godziny 22.00 w niedzielę. W tym czasie kierowcy mogli spodziewać się częstszych kontroli drogowych. Policjanci zwracali uwagę na stan techniczny pojazdów i sposób przewożenia pasażerów. Nie było taryfy ulgowej dla piratów drogowych nie przestrzegających ograniczeń prędkości czy wyprzedzających "na trzeciego". Funkcjonariusze prowadzili również wzmożone kontrole stanu trzeźwości kierowców.

W akcji wzięło udział 155 policjantów z drogówki, 201 z innych wydziałów, 2 strażników miejskich i 14 funkcjonariuszy ITD. Funkcjonariusze odnotowali 39 kolizji, zatrzymali też 7 nietrzeźwych kierujących.

W  trakcie wspólnej akcji w sobotę w godz. 8.00-14.00 w Romanowie przy stacji paliw BP funkcjonariusze ruchu drogowego i Inspekcji Transportu Drogowego skontrolwali wspólnie 22 autokary. Podczas kontroli w 3 przypadkach ujawniono nieprawidłowości związane ze stanem technicznym pojazdów za co zatrzymano dowody rejestracyjne, 9 kierujących ukarano mandatami. W ramach akcji dzieciom rozdawane były kolorowanki, odblaski i słodycze, funkcjonariusze rozmawiali o bezpieczeństwie podczas wakacji. Czas dzieciom umilała maskotka ITD - krokodylek tirek. Kierowcy otrzymywali natomiast poradniki wydane przez ITD z informacjami o użytkowaniu tachgrafów i czasie pracy.

Niestety ten wekend nie dla wszystkich okazał się bezpieczny. W miniony piątek miały miejsce dwa poważne wypadki drogowe. Pierwszy z nich miał miejsce w miejscowości Mykanów. Kierujacy Fiatem Ducato najechał na stojącą przyczepę, przed którą znajdował się pojazd Iveco. Pomiędzy nimi stał mężczyzna, który w wynku uderzenia  odniósł poważne obrażenia. Został śmigłowcem przetransportowany do Szpitala w Sosnowcu. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń 59 - letni mieszkaniec Częstochowy zmarł. Drugi wypadek drogowy miał miejsce na trasie DK-1 w miejscowości Łochynia, gdzie kierujacy Seatem 82-letni mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z samochodem Fiat Ducato. W wyniku zderzenia i powstałych obrażeń poniósł śmierć na miejscu.

Po raz kolejny przypominamy kilka prostych rad, które pomogą nam bezpiecznie dojechać do celu:

  • Przed wyjazdem w dłuższą podróż każdy kierowca powinien sprawdzić stan techniczny swojego auta. Trzeba skontrolować poziom płynów w silniku: płynu spryskiwaczy, chłodniczego i oleju. Ważne, aby wszystkie żarówki i światła w aucie były sprawne – dobrze jest mieć w zapasie żarówki, które w razie potrzeby można od razu wymienić.

  • Kierowca przed jazdą powinien być wypoczęty i trzeźwy. Wsiadanie za kierownicę po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.

  • Pokonując długie dystanse, postarajmy się robić postoje – wyjdźmy z auta, rozprostujmy nogi, zaczerpnijmy świeżego powietrza, czy po prostu napijmy się kawy.

  • Każda osoba w samochodzie musi mieć zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach. Pasy zostały wymyślone aby ratować życie, dlatego nie należy lekceważyć obowiązku jeżdżenia w nich.