Osoby z niepełnosprawnością od pewnego czasu mają w Częstochowie swojego rzecznika. Dyżuruje on w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca od godz. 15 w Urzędzie Miasta. 

Rzecznik osób z niepełnosprawnością został powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Częstochowy. Jest nim częstochowski radny Tomasz Tyl.

Do zadań rzecznika należy m.in.: informowanie osób z niepełnosprawnością o ich prawach, udostępnianie przepisów oraz pomoc w ich zrozumieniu i stosowaniu, udzielanie bezpośrednich porad w zakresie możliwości uzyskania wsparcia w instytucjach na terenie miasta. Udziela także porad telefonicznych, stara się wskazywać drogę rozwiązania problemu osoby niepełnosprawnej w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz współpracuje z instytucjami oraz podmiotami niepublicznymi w celu udzielenia wsparcia osobom z niepełnosprawnością. Działalność rzecznika, który pełni swoją funkcję społecznie, ma wspierać pracę zespołów i instytucji zajmujących się w mieście problemami osób niepełnosprawnych, w tym m.in. pełnomocnika prezydenta ds. osób niepełnosprawnych oraz Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.   

Rzecznik dyżuruje w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w pokoju 104 (na pierwszym piętrze) w głównym budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 - od godziny 15. Można też do niego dzwonić na nr telefonu 695 402 456. 

Rzecznik zajął się już m.in. sprawą zwolnienia z opłat za parkowanie osób niepełnosprawnych przez Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie oraz planami przystosowania większej liczby przejść dla pieszych dla osób niedowidzących lub niewidomych (w konsultacji z osobami, których bezpośrednio ten problem dotyczy). 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.