Przed nami pierwszy wakacyjny weekend. Od dziś kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli policyjnych na trasach i w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Mundurowi ze szczególną uwagą będą sprawdzać między innymi czy kierowcy stosują się do znaków drogowych oraz ograniczeń prędkości, czy podróżujący będą zapięci w pasy bezpieczeństwa, jak przewożone są dzieci i oczywiście, czy osoba za kółkiem jest trzeźwa.

Od dziś na terenie całego kraju trwa policyjna akcja "Bezpieczny  Weekend - I Weekend wakacji ". Stróże prawa czuwają nad bezpiecznymi podróżami. Działania zakończą się w niedzielę o 22.00. W akcję  "Bezpieczny  Weekend - I Weekend wakacji" zaangażowani są policjanci ruchu drogowego, ale też innych pionów.

W pierwszy wakacyjny weekend pojawi się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym będzie zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, prawidłowości wykonywania manewrów oraz stanu technicznego pojazdów - szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

W dniu jutrzejszym w miejscowości Romanów funkcjonariusze ruchu drogowego wspólnie z funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzą także wspólnie działania dotyczące kontroli autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, zgodność dokumentów a także stan trzeźwości kierujących.

Apelujemy do wszystkich podróżujących o rozsądek podczas jazdy, bo tylko on jest gwarantem bezpiecznego dotarcia do celu. Funkcjonariusze przypominają, że wakacje to przerwa od pracy i szkoły, ale nie od myślenia - zasady bezpieczeństwa obowiązują zawsze i wszędzie!

Najczęstszą przyczyną wypadków, szczególnie tych tragicznych w skutkach, jest brawura połączoną z nadmierną prędkością, a w przypadku długich podróży – zmęczenie. Taki stan osłabia refleks, zmniejsza zdolność koncentracji, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do zaśnięcia za kierownicą. Policjanci przypominają, że każdy kierowca powinien przed wyjazdem wypocząć. Gdy pojawi się zmęczenie najlepiej zatrzymać się i zrobić koniecznie kilku lub kilkunastominutową przerwę w kierowaniu. Ważne jest także, aby się nie spieszyć, a na drodze pamiętać nie tylko o przepisach ruchu drogowego, ale także o zasadach kultury.