Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Studenci Politechniki Częstochowskiej skonstruowali najlepszy na świecie łazik marsjański. Podczas konkursu w USA okazali się bezkonkurencyjni. Po powrocie do kraju pochwalili się swoim pojazdem.

Zwycięski łazik częstochowscy studenci zaprezentowali podczas spotkania w auli Wydziału Zarządzania PCz. Sukcesu gratulowali im przedstawiciele władz miasta i uczelni, koledzy, rodzina oraz wspierający ich projekt sponsorzy.

- To ogromny triumf tych młodych, ale jakże uzdolnionych ludzi. Musimy podkreślić, że ten łazik nie jest najlepszy w kraju, czy nawet w Europie. On jest najlepszy na świecie, a to już o czymś świadczy. Skoro tym razem nie mieli sobie równych, to co będzie w przyszłości? - cieszył się prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Podczas spotkania laureaci konkursu opowiadali o przygotowaniach do zawodów, budowie łazika, testach w marsjańskiej bazie na pustyni w UTAH oraz anegdoty związane z udziałem w przedsięwzięciu (wymienili m.in. awarię zasilania, konieczność podgrzewania wody do badania próbek w ekspresie do kawy, czy wykorzystanie „niezawodnej” „trytytki”). Wręczyli również podziękowania partnerom projektu.

Zawody, które przyniosły częstochowskim studentom tytuły najlepszych konstruktorów w galaktyce, odbyły się w dniach 31 maja – 2 czerwca w bazie Mars Desert Research Station w Hanksville w USA. Podczas trzydniowej rywalizacji 35 ekip z całego świata (w tym 6 z Polski) startowało w 4 konkurencjach, gdzie w każdej do zdobycia było maksymalnie 100 punktów. Operatorzy łazików byli zamknięci w przyczepie i sterowali ich pracą za pomocą widoku z kamer umieszczonych na pojeździe. Najbardziej wymagającą konkurencją była tzw. pomoc astronaucie, czyli zebranie z miejsc wyznaczonych za pomocą GPS narzędzi, a potem dostarczenie ich astronautom. Zespołowi PCz Rover Team ta konkurencja przyniosła maksymalną liczbę punktów, co do tej pory nie udało się nikomu wcześniej.

Łącznie zespół zdobył 374,2 pkt. i w ostatecznej klasyfikacji wyprzedził drugi zespół o ponad 30 pkt. 2. miejsce zajęła ekipa Mars Rover Design Team z Missouri University of Science and Technology (339 pkt.), a trzecie zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej (322.32 pkt.).

Częstochowską ekipę tworzyli studenci Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, członkowie Koła Naukowego Komputerowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn Politechniki Częstochowskiej: Piotr Ptak, Radosław Krawczyk, Marcin Skotniczny, Filip Depta, Grzegorz Ptak, Dominik Maźniak, Maciej Pierzgalski, Jan Wielgus (uczeń liceum) oraz opiekun dr hab. inż. Dawid Cekus.

Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie łazików marsjańskich University Rover Challenge 2018 to kolejny sukces studentów częstochowskiej uczelni. Podczas ubiegłorocznej edycji ekipa PCz Rover Team również stanęła na podium, zdobywając trzecie miejsce.

Budowę najlepszego na świecie łazika w ramach miejskiego programu „Akademicka Częstochowa” dofinansowano kwotą 15 tys. zł. z budżetu miasta. W ramach programu od 2013 r. miasto dotuje uczelnie, przekazując środki m.in. na doposażenie laboratoriów, ułatwienie prowadzenia badań naukowych oraz promocję. Studenci mogą również ubiegać się o przyznanie Nagrody Prezydenta Miasta dla środowiska naukowego za najlepsze prace licencjackie, inżynierskie, magisterskie i doktorskie poruszające tematykę związaną z Częstochową, w szczególności w zakresie: promocji, gospodarki lokalnej, kultury i sztuki, turystki, sportu i oświaty itp. Program zakłada również współpracę z przedsiębiorcami oraz dostosowywanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku pracy (na miejskich uczelniach - Politechnice Częstochowskiej i Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza - powstają kierunki i specjalizacje „inspirowane” przez przedsiębiorców).

Tylko w tym roku przeznaczono z budżetu miasta w ramach programu Akademicka Częstochowa – dla Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza - prawie 236 tys. zł.

łs