Sętowski otwiera swoje skrzynie z marzeniami - wernisaż, na który czekała Częstochowa

FOT. Muzeum Częstochowa
W Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego powstaje coś wyjątkowego - przestrzeń, gdzie realność zaczyna się chwiać, a szkic staje się równie cenny jak obraz. 19 czerwca o godzinie 18:00 zapadnie kurtyna nad pierwszym aktem jubileuszowej wystawy Tomasza Sętowskiego - artysty, który od 45 lat czaruje świat swoim magicznym realizmem.
- Jak powstaje magia - zaglądamy pod skórę obrazu
- Kolekcjoner, który zbierał mistrzów
- Od Częstochowy po Nowy Jork - historia pisana pędzlem
Jak powstaje magia - zaglądamy pod skórę obrazu
To pierwszy raz, kiedy Sętowski tak szeroko otwiera swoje archiwum. Oprócz kilkudziesięciu obrazów zobaczymy blisko setkę szkiców, gwaszy i rysunków - prac, które zazwyczaj nigdy nie opuszczają pracowni. Artysta testuje tu kompozycję, bawi się perspektywą, szuka zamierzonych efektów optycznych. Część z nich nigdy nie przeszła na płótno, a mimo to - albo właśnie dlatego - zyskały status pełnoprawnych dzieł kolekcjonerskich. Granica między przygotowaniem a gotowym dziełem zaciera się w rękach mistrza.
„Ciekawą i niezwykle spektakularną formą artystycznej ekspresji Tomasza Sętowskiego jest rzeźba. To twórcze przekształcenie jego magicznego wszechświata w formę przestrzenną."
- czytamy w tekście kuratorskim Anny Krakowian.
Rzeźby pozwolą podejść niemal na wyciągnięcie ręki do bajkowych postaci i symboli, które dotąd znaliśmy z płaszczyzny obrazów.
Kolekcjoner, który zbierał mistrzów
Wystawa ma podwójne dno. Sętowski pokazuje się nie tylko jako twórca, ale i jako pasjonat gromadzący od lat dzieła malarzy, którzy kształtowali jego artystyczną drogę. Wśród nich prace Mariana Michalika - pierwszego mistrza młodego Sętowskiego - oraz Jacka Pałuchy, z którym dzielił przestrzeń twórczą. Ta prywatna kolekcja debiutuje w Muzeum Częstochowskim, nadając wystawie intymny, niemal domowy charakter.
Od Częstochowy po Nowy Jork - historia pisana pędzlem
Urodzony w 1961 roku w Częstochowie Sętowski stworzył pierwszy abstrakcyjny obraz mając zaledwie trzy lata. Po studiach na WSP (dziś UJD) przebił się w latach 80. jako jeden z najzdolniejszych młodych malarzy. Przełom nadszedł w 1998 roku, gdy nowojorska galeria Stricoff Fine Art Ltd wybrała go spośród ponad stu europejskich artystów. Stąd droga prowadziła do legendarnej CFM Gallery i największych targów sztuki na świecie.
Dziś jego prace znajdują się w kolekcjach od Gdańska po Abu Dhabi, a w rodzinnym mieście od 2000 roku działa jego Muzeum Wyobraźni - unikalna przestrzeń łącząca pracownię z galerią.
Wstęp na wernisaż jest wolny - to szansa, by zobaczyć artystę w akcji i być świadkiem otwarcia wystawy, która potem będzie już tylko zwiedzana. Sętowski nie raz malował na żywo, odsłaniając publicznie swój „magiczny teatr malowania". Czy i tym razem zaskoczy widzów? 🎨✨
na podstawie: Muzeum Częstochowskie.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Muzeum Częstochowa). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Na stadionie było ponad 300 uczestników. Olimpiada pokazała siłę sportu bez barier

Nocna kradzież na przystanku w Częstochowie - monitoring zadziałał błyskawicznie

Sto lat na Wyczerpach. Szkoła nr 25 świętowała jubileusz z uczniami i absolwentami

Wojskowa więź ze Świnoujściem wróciła do Częstochowy podczas wizyty

Karawan z trumną jechał slalomem - za kierownicą miał 2,5 promila

Oszukańcze inwestycje pod lupą. Rusza bezpłatny webinar dla seniorów

Częstochowianka wśród laureatek ogólnopolskiego konkursu genealogicznego

Jedna osoba ranna i 36 kolizji - taki był weekend na drogach Częstochowy

Częstochowska „Siódemka” mistrzem Śląska. Zadecydowały pojedyncze punkty

Na festynach w Częstochowie strażacy pokazują, co naprawdę ratuje życie

Uciekał przed drogówką przez kilka kilometrów. Zatrzymał go krawężnik

W Częstochowie padł weekendowy rekord zgłoszeń. Najwięcej było po alkoholu i drogówce

W Częstochowie dwa policyjne konie przeszły test decydujący o służbie

Policyjne stoisko w Częstochowie przyciągnęło głównie młodych
Przydatne dane teleadresowe
- Wojskowe Centrum Rekrutacji w Częstochowie - kontakt, rekrutacja, kwalifikacja wojskowa
- Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie - msze, kancelaria, sakramenty
- Filia nr 9 Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
- Parafia św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie - msze, kancelaria, sakramenty
- WITD Częstochowa - kontakt, zgłoszenia i informacje dla kierowców
- Parafia św. Andrzeja Świerada i Benedykta w Częstochowie - kontakt, historia, kancelaria
