Cechy przesyłki niestandardowej

Każdy z przewoźników określa jakie wymiary powinna mieć przesyłka. Dzięki temu można łatwiej je sortować i szybciej docierają do odbiorcy. Istnieje także mniejsze ryzyko ich uszkodzenia. Firmy kurierskie, mają jasne określone standardy, które przesyłki są uznawane za standardowe, a które nie. Czym są przesyłki niestandardowe i czym się one charakteryzują?

Przesyłka niestandardowa — charakterystyka

Każda paczka, która ma zostać uznana przez firmy kurierskie za standardową, musi być umieszczona w kartonie o kształcie prostopadłościanu. Żaden element nie może wystawać z kartonu, a opakowanie nie może być zdeformowane przez zbyt ciasne owinięcie folią. Jeśli chociaż jeden bok opakowania kartonowego nie jest płaski, lecz ma nieregularny, zakrzywiony lub zaokrąglony kształt – paczka może zostać zakwalifikowana jako niestandardowa. Większość firm kurierskich za niestandardowe uznaje przesyłki powyżej 30 kilogramów.

Przesyłki niestandardowe mogą zawierać nietypowe przedmioty, takie jak szkło, instrumenty muzyczne, antyki, czy delikatną elektronikę. Za niestandardowe uznaje się przesyłki pozbawione kartonu lub innego rodzaju opakowania. To z reguły paczki, które nie nadają się do automatycznego sortowania. Będą to na przykład drewniane lub metalowe skrzynie używane jako opakowanie, paczki o nieregularnych kształtach lub tzw. składki kilku kartonów, a także przedmioty zapakowane jedynie w folię stretch. Zaliczymy tutaj również paczki o powierzchni lepkiej lub wykonanej z gumy. Warto wspomnieć o przesyłkach o kształcie cylindrycznym, czyli okrągłym lub owalnym (np. beczki, bębny, tuby, wiadra).

Wysyłając przesyłkę niestandardową, warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie transportu.

Cena przesyłki kurierskiej niestandardowej

Wysyłając przesyłkę o niestandardowych wymiarach czy wadze, musimy mieć na uwadze fakt, że cena takiej usługi będzie znacznie wyższa. Cena jest uzależniona od wymiarów paczki, wagi, odległości dostawy oraz dodatkowych usług, takich jak ubezpieczenie czy śledzenie przesyłki.

Przesyłając paczkę niestandardową, koszt może wzrosnąć od kilku do kilkudziesięciu złotych. U niektórych firm kurierskich całkowita opłata może nawet wynosić dwukrotność ceny za standardową paczkę. Jeśli zależy Ci na znalezieniu taniej opcji przesyłki niestandardowej, warto porównać oferty dostępne na stronach brokerów kurierskich, na przykład https://www.globkurier.pl/oferta/przesylki-niestandardowe.

Paczka niestandardowa to paczka trudniejsza w transporcie i sortowaniu. Pomimo potencjalnie wyższych kosztów, oferują one wiele korzyści, takich jak lepsza ochrona przesyłki czy dostosowanie do potrzeb klienta.