Od początku wakacji na polskich drogach zginęło już 220 osób. A czy na drogach miasta i powiatu było bezpieczniej niż w ubiegłym roku? Z danych przedstawionych przez częstochowską drogówkę wynika, że było mniej zdarzeń drogowych, mniej osób zostało rannych, jednak podobnie jak w ubiegłym roku 2 osoby zginęły w wypadkach drogowych.

Okres wakacyjny dla większości utożsamiany jest z podróżami. Na drogach można zaobserwować wzmożony ruch pojazdów wiozących podróżnych na wczasy lub wracających z wypoczynku. Policjanci z ruchu drogowego, dla których priorytetem jest, by każdy szczęśliwie dotarł do celu, każdego dnia prowadzą kontrole pojazdów, zwracając szczególną uwagę na kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego i poruszają się po drogach z nadmierną prędkością.

Od początku wakacji na drogach naszego miasta i powiatu doszło do 43 wypadków, w których 63 osoby zostały ranne, a 2 zginęły - 1 pieszy i 1 kierujący pojazdem. W ubiegłym roku w pierwszej połowie wakacji doszło do 63 wypadków, w których 84 osoby zostały ranne, a śmierć poniosło 2 rowerzystów.

Główną przyczyną najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu i niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Dlatego częstochowska drogówka prowadzi wiele akcji kontrolno-represyjnych na drogach naszego miasta i powiatu, by dzięki temu wyeliminować z ruchu piratów drogowych, stwarzających zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana do własnych umiejętności, natężenia ruchu, pogody, stanu nawierzchni i innych uwarunkowań, które zawsze trzeba wziąć pod uwagę.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali przed przejściami dla pieszych.