Zima zagraża bezdomnym - śląscy policjanci kontrolują pustostany

Śląscy policjanci przeszukują pustostany, okolice wiaduktów i nieużytki, informując osoby bez dachu nad głową o możliwości skorzystania z noclegowni. Na miejscu funkcjonariusze i służby sprawdzają stan zdrowia i bezpieczeństwo osób przebywających w skrajnie niskich temperaturach.
Zima zwiększa ryzyko wychłodzenia, odmrożeń i nagłych zgonów wśród osób pozostających w kryzysie bezdomności. Śląscy policjanci kontrolują miejsca, gdzie bezdomni szukają schronienia - pustostany, altanki działkowe, piwnice, okolice wiaduktów i inne nieprzystosowane do nocowania obiekty.
Funkcjonariusze informują o dostępnej pomocy, w tym o noclegowniach, i kierują osoby potrzebujące do instytucji pomocowych. Działania prowadzone są zarówno prewencyjnie, jak i interwencyjnie, często we współpracy ze Strażą Pożarną oraz placówkami pomocowymi.
Zagrożenie stanowi też zatrucie tlenkiem węgla - czad jest bezwonny i niewidoczny. Osoby próbujące się ogrzać używają prowizorycznych źródeł ciepła - palenisk, piecyków lub otwartego ognia - w miejscach bez odpowiedniej wentylacji, co może prowadzić do utraty przytomności i śmierci.
Policja podkreśla - jeśli ktoś zauważy osobę leżącą lub śpiącą na ziemi, ławce, klatce schodowej lub w pustostanie, sprawiającą wrażenie zdezorientowanej, osłabionej lub nietrzeźwej, należy niezwłocznie informować odpowiednie służby. Sprawdzane jest każde zgłoszenie, także to anonimowe.
Brak dostępu do opieki medycznej, urazy i choroby wynikające z długotrwałego przebywania na mrozie to kolejne konsekwencje. Śląscy policjanci apelują o reagowanie i zgłaszanie przypadków zagrożenia życia lub zdrowia.
na podstawie: KMP Częstochowa.
Ostatnie Artykuły

ZF LIFETEC i Częstochowa planują wspólne inwestycje. W grę wchodzą drogi

Częstochowa zobaczy finał młodzieżowej siatkówki plażowej

Sierpniowe Muzeum Częstochowskie wychodzi w miasto i uruchamia wyobraźnię

Podziemne tajemnice Jury wyjdą na światło dzienne w Zagrodzie Kultury

Bezpieczeństwo także w PJM. MSWiA przygotowało 21 filmów

Dodatkowy autobus na Frytkę OFF. Linia 71 ułatwi powrót z festiwalu

Najczęstsze błędy przy wyborze gruntowej pompy ciepła

Po służbie zakładają zbroje. Dzielnicowi z Częstochowy walczą jak rycerze

Najładniejsze działki w Częstochowie zostaną nagrodzone. Są pieniądze

Najładniejszy balkon znów zostanie nagrodzony. Konkurs w Częstochowie

Krzyż w Gnaszynie odzyskał dawny wygląd. Upamiętnia dziesięciu zakładników

Policjanci z Częstochowy podsumowali weekend - 48 kolizji i wypadek

Syreny zabrzmią w Olsztynie. To będą tylko ćwiczenia

Brutalna „windykacja” pod przykrywką biznesu rozbita przez CBŚP
Przydatne dane teleadresowe
- Główna Biblioteka Lekarska w Częstochowie - kontakt, godziny, usługi
- MOSiR Częstochowa - kontakt, obiekty, cennik i godziny otwarcia
- Urząd Dozoru Technicznego Oddział w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
- Hala Sportowo-Widowiskowa Polonia w Częstochowie - adres, godziny, cennik i dojazd
- Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach Oddział w Częstochowie - kontakt, godziny, adopcja
- Oczyszczalnia Ścieków „WARTA" - kontakt, adres i laboratorium w Częstochowie
