W środę częstochowska policja została powiadomiona o zaginięciu 87-letniego mieszkańca Częstochowy. Ze wstępnych ustaleń wynikało, że mógł zaginąć w rejonie zbiornika wodnego "Michalina" w Częstochowie. Od środy policjanci wspólnie ze strażakami przeczesywali zbiornik wodny i teren przyległy w poszukiwaniu zaginionego. W sobotnie przedpołudnie płetwonurkowie z PSP w Bytomiu wyłowili ciało mężczyzny. Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

Ze wstępnych ustaleń policjantów z Częstochowy wynika, że we wtorek, tj. 28 lipca 87-letni mieszkaniec Częstochowy wypoczywał nad zbiornikiem wodnym "Michalina" w Częstochowie, korzystając z kąpieli w akwenie. W środę rano zaniepokojona rodzina zgłosiła zaginięcie mężczyzny. Policjanci w rejonie zejścia do wody odnaleźli torbę z rzeczami należącymi do zaginionego. Natychmiast rozpoczęła się akcja poszukiwawcza w rejonie zbiornika i w wodzie.

Działania trwały 4 dni. W sobotnie przedpołudnie płetwonurkowie z PSP w Bytomiu wyłowili ciało 87-letniego mężczyzny. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają teraz okoliczności tego tragicznego zdarzenia.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie” kąpieliska mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

 

Nie bądźmy obojętni i zwracajmy uwagę na innych wypoczywających nad wodą- nasza reakcja na zagrożenie może uratować komuś życie.

 

 

  • policjanci na rowerach patrolują rejon zbiornika wodnego
  • policjanci na rowerach patrolują rejon zbiornika wodnego
  • policjanci na rowerach patrolują rejon zbiornika wodnego
  • strażacy przygotowują się do akcji ratowniczej
  • straż pożarna na wodzie w trakcie poszukiwań zaginionego
  • straż pożarna na wodzie w trakcie poszukiwań zaginionego
Ładowanie odtwarzacza...