jak dbać o zdrowie

Obecnie większość z nas ma już świadomość tego, że to nasze codzienne wybory w dużej mierze decydują o tym, jak my sami się czujemy. Jeżeli zaniedbujemy potrzeby naszego organizmu to potem nie możemy mieć do nikogo pretensji – tylko do siebie. Nasze ciało nie ma obowiązku “wybaczania” nam zaniedbań - jeżeli otrzymuje zbyt dużo złych i chemicznych substancji to ma prawo sprawiać problemy.

 

To my sami musimy w pewnym momencie zrozumieć, że nadszedł czas na zmiany – a ludzie starsi z doświadczenia mówią nam zwykle, że dobrze jest jednak zdać sobie z tego sprawę w młodości. Później niektórych rzeczy nie damy już rady naprawić - bez względu na to, jak bardzo tego chcemy i jak bardzo jesteśmy gotowi się starać. Więcej przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na epilepsyvienna2018.org, zobacz tam co zrobić, aby nie popełniać błędów związanych z naszym zdrowiem.

A gdzie popełniamy najwięcej błędów? Sprawdź poniżej i dowiedz się więcej. Wszystko oczywiście zależy od człowieka, ale w każdym kraju mamy tak naprawdę dostęp do tych samych rzeczy - wszędzie są podobne używki, produkty spożywcze. Dzisiaj nie można już tłumaczyć się tutaj brakiem wiedzy na temat ich szkodliwości - jeżeli nie żyjemy gdzieś, gdzie nie ma dostępu do Internetu czy książek to wtedy jesteśmy w stanie się w ten sposób tłumaczyć. Cała reszta musi po prostu wziąć za siebie odpowiedzialność - a wiadomo, że to raczej nikomu nie przychodzi łatwo.

Jak zaniedbujemy nasze zdrowie?

Na pewno najprościej będzie zacząć tutaj od palenia papierosów. Nikt, kto zamierza dbać o swoje zdrowie – nie może palić. Nie da się tego w żaden sposób usprawiedliwić - nie jest to ani zdrowe, ani do niczego potrzebne. Palenie od lat po prostu cieszy się dużą popularnością - mnóstwo ludzi uważa, że dzięki niemu udaje im się odstresować. Przyzwyczailiśmy się do papierosów jako społeczeństwo, ponieważ są one wszędzie - w mediach, w literaturze. Niestety przez lata palenie zaczęło nam się momentami kojarzyć nawet całkiem dobrze – a to nie jest odpowiedni przekaz dla młodych osób, które już teraz zaczynają palić o wiele za wcześnie.

Palenie źle wpływa na wszystko - skórę, organy wewnętrzne, paznokcie. Najbardziej oczywiście cierpią nasze płuca, ale jak spojrzymy sobie na jakąkolwiek książkę z przyczynami danych chorób - palenie zwykle jest na samej górze każdej listy. Ogromna ilość znanych nam obecnie dolegliwości jest niestety efektem palenia – warto o tym pamiętać, gdy sięgamy po kolejnego papierosa. Nie możesz jednocześnie palić i troszczyć się o swoje zdrowie – jedno i drugie się wyklucza. Sprawdź tutaj jak możesz zatroszczyć się o zdrowie.

Co ciekawe, podobne uzależnienie rozwinęliśmy w sobie także w stosunku do jedzenia – co jest szczególnie skomplikowane, bo nie możemy po prostu przestać jeść. Nie jest to możliwe. Obecnie widzimy jednak, jak wiele osób w każdym roku umiera w wyniku chorób wynikających z nadwagi i otyłości - te liczby są zatrważające. Pomimo iż lekarze od lat powtarzają nam, że pożywienie ma być dla nas sposobem na przeżycie - a nie tylko przyjemnością - od dawna nie wygląda to w ten sposób.

Jak zaniedbujemy nasze zdrowie

Bardzo łatwo jesteśmy w stanie znaleźć sobie informacje dotyczące zalecanych pokarmów - a także tych, których warto unikać. Prawda jest jednak taka, że to my sami musimy znaleźć system odżywiania, który będzie się dla nas sprawdzać - coś, co jesteśmy w stanie utrzymać i co zwyczajnie lubimy. Żadna dieta nie będzie skuteczna, jeżeli w pewnym momencie nie stanie się ona naszym sposobem na życie. Zdrowi będziemy tylko wtedy, gdy nasza waga będzie prawidłowa - a my ograniczymy ilość przetworzonej żywności do minimum.

Czy ruch to faktycznie zdrowie?

Od lat mówi się też o tym, że jeżeli człowiek nie rusza się w ciągu dnia to niestety także musi spodziewać się wielu problemów zdrowotnych – co niestety faktycznie jest prawdą. Jeżeli nie jesteśmy aktywni to grozi nam wspomniana już nadwaga – a ona, tak samo jak palenie, bywa zabójcza. Ruch pomaga uniknąć wielu różnych chorób i przede wszystkim wpływa też dobrze na nasze zdrowie psychiczne – a obecnie wiemy już przecież, jak ogromną rolę odgrywa ono w naszym codziennym życiu.

Co jednak możemy zrobić, jeżeli nie lubimy sportu i nigdy nie sprawiało nam to przyjemności?

Prawda jest taka – musimy szukać tak długo, aż coś znajdziemy. Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tutaj nie chodzi tylko o bieganie, taniec czy siatkówkę. Mamy do wyboru tak wiele różnych dyscyplin, że każdy jest w stanie w końcu czymś się zainteresować. Pamiętaj też, że dany sport nie musi być od razu Twoją największą pasją - wystarczy, że każdego dnia zmotywujesz się na tyle, aby przez krótki czas wykonywać daną aktywność. Regularność jest kluczem – niekoniecznie chodzi tutaj o intensywność.

Zdrowie to także profilaktyka

Czasami bardzo mocno staramy się dbać o swoje zdrowie – jemy odpowiednio, unikamy używek, ćwiczymy - a i tak chorujemy. Dlaczego tak się dzieje? Na pewne rzeczy po prostu nie mamy wpływu - winne bywają geny, czynniki środowiskowe. Wtedy warto po prostu skupić się na powrocie do zdrowia – nie zawsze otrzymujemy przecież odpowiedź na każde pytanie. Na takie sytuacje można się jednak przygotować - po to właśnie lekarze namawiają nas przecież cały czas do wykonywania badań profilaktycznych.

Jeżeli coś złego już zaczęło rozwijać się w naszym organizmie to nie oznacza wcale, że my szybko zdamy sobie z tego sprawę - niestety. Mnóstwo poważnych chorób zauważamy dopiero wtedy, gdy pojawiają się pierwsze symptomy – a to może oznaczać, że problem jest już bardzo zaawansowany i metod leczenia jest niewiele. Mieliśmy wcześniej szansę wykrycia choroby – ale w tym celu musielibyśmy regularnie sprawdzać swoje zdrowie. A to niestety w Polsce w dalszym ciągu nie cieszy się dużą popularnością.

Zdrowie to także profilaktyka

To głównie starsze pokolenia zwyczajnie obawiają się takich wizyt – czasami po prostu wolimy udawać, że nic nam nie jest. To dla nas bardziej komfortowe rozwiązanie pod względem psychicznym – ale na pewno nie fizycznym. Dużo ludzi też po prostu wie, że na co dzień nie żyją w odpowiedni sposób - nie chcemy usłyszeć w gabinecie, że nasze palenie nas zabije bądź zrobi to w końcu nasza nadwaga.

To do Ciebie należy każda decyzja w Twoim życiu - jeżeli chcesz zadbać o zdrowie to możesz zacząć nawet w tej chwili. Musisz jednak faktycznie tego chcieć, bo to Twoja odpowiedzialność - nikt Cię nie przypilnuje i nikt nie stanie się dla Ciebie motywacją. Pamiętaj jednak, że chociaż początkowo pewnie będzie Ci ciężko - z czasem zdrowy tryb życia stanie się czymś naturalnym i nigdy nie zapragniesz już wrócić do starych nawyków.