Skup nieruchomości - co warto o nim wiedzieć

Nie każdy jest w stanie szybko i łatwo sprzedać własną nieruchomość. Problematyczna może być np. jej lokalizacja, zły stan techniczny czy też nieuregulowana kwestia prawna. W takich przypadkach warto rozważyć jej odsprzedaż firmie specjalizującej się w skupie wszelkiego rodzaju nieruchomości. Jak działa tego typu instytucja i jak wybrać najlepszą? Podpowiadamy.

Dlaczego czasem nie da się sprzedać nieruchomości?

Wystawiamy ogłoszenie i czekamy na osobę zainteresowaną kupnem naszego domu lub mieszkania. Po pewnym czasie pojawiają się kupcy, którzy po obejrzeniu obiektu bardzo szybko zmieniają zdanie. Okazuje się, że pomimo jasnych informacji w ofercie, zaczyna im przeszkadzać coś na co nie zwróciliśmy uwagi. Kolejne osoby próbują negocjować i zmieniają zdanie. Tracąc cenny czas można zauważyć, że bardzo trudno jest znaleźć kupca, który będzie zainteresowany szybką transakcją.

Przyczyny zwykle nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Może to być po prostu lokalizacja, która powoduje, że hałas przejeżdżających pociągów lub pojazdów może istotnie irytować albo sam obiekt znajduje się gdzieś daleko od aglomeracji miejskiej. Jeśli lokal jest zadłużony to z pewnością wiele osób zastanowi się dwa razy zanim zdecyduje się obejrzeć takie miejsce.

Jak działa skup nieruchomości?

W Polsce działa wiele firm, które specjalizują się w skupie różnego typu nieruchomości. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim to, że nie odrzucą oferty ze względu na stan, lokalizację lub zadłużenie. Natomiast dokonają drobiazgowego sprawdzenia i przeprowadzą proces wyceny według własnych parametrów. Tutaj dla wielu osób może to być znaczącym minusem, ponieważ oznacza to, że cena może być po prostu niższa od realnej wartości rynkowej.

Jeśli jednak komuś zależy na tym, aby bez problemu pozbyć się nieruchomości, a tym samym potrzebuje szybkiej gotówki to takie rozwiązanie nie jest wcale takie złe. Tym bardziej, że wiele firm oferuje także pomoc prawną w wyjątkowo trudnej sytuacji lokalowej. Przykładowo skup nieruchomości z lokatorami nie jest wcale łatwy, a dopiero pomoc prawnika, którym dysponują firmy, może w znaczący sposób przyspieszyć pewne procedury. Jeśli sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana to dla wielu osób ratunkiem jest sprzedaż tylko części domu lub mieszkania. Okazuje się, że skup udziałów w nieruchomościach to rozwiązanie dla współwłaścicieli oraz osób, które jedynie w ułamkowej części posiadają pewne prawa do danego lokalu. Nie są to wcale małe pieniądze, więc warto się tym zainteresować.

Firm, które oferują kompleksowy zestaw usług nie trzeba szukać daleko. Skup nieruchomości Częstochowa oraz inne miasta jest na wyciągnięcie ręki.