Policjant z częstochowskiej komendy, na co dzień zwalczający przestępczość gospodarczą, uczestniczył w "Konferencji Cyberbezpieczeństwa", która odbywała się w Hali Sportowej Częstochowa podczas Let's Play Częstochowa. Policyjny prelegent przedstawił zagrożenia jakie czyhają na użytkowników sieci i omówił skuteczne sposoby walki z nimi. Inicjatorami przedsięwzięcia było Zrzeszenie Studentów Polskich, Samorządu Studenckiego i Związek Młodzieży Wiejskiej.

Podczas odbywającego się cyklicznie ogólnopolskiego turnieju gier komputerowych "Let's Play Częstochowa" odbyła się konferencja skierowana do licznie przybyłych uczestników. Celem konferencji było podniesienie świadomości użytkowników Internetu o zagrtożeniach oraz o sposobie walki z nimi. Policyjny prelegent omówił pojęcie cyberprzestępczości, czyli rodzaje przestępstw popełnianych za pomocą komputera i internetu. Przedstawił metody i schematy działania cyberprzestępców przy oszustwach i wyłudzeniach. 

Serfując w sieci pamiętajmy, że:

  • należy regularnie uaktualniać system i oprogramowanie, które jest przez nas używane
  • warto zaopatrzyć swój komputer w program antywirusowy, który ostrzeże nas przed niebezpieczeństwem
  • nie należy otwierać hiperłączy bezpośrednio z otrzymanego e-maila, szczególnie jeśli nie znamy nadawcy wiadomości
  • nie wolno przesyłać mailem żadnych danych osobistych - w żadnym wypadku nie wypełniajmy danymi osobistymi formularzy zawartych w wiadomości e-mail
  • banki i instytucje finansowe stosują protokół HTTPS tam, gdzie konieczne jest zalogowanie do systemu. adres strony WWW rozpoczyna się wtedy od wyrażenia 'https://', a nie 'http://'. (jeśli strona z logowaniem nie zawiera w adresie nazwy protokołu HTTPS, powinno się zgłosić to osobom z banku i nie podawać na niej żadnych danych)
  • każde podejrzenia co do sfingowanych witryn należy jak najszybciej przekazać policjantom lub pracownikom danego banku odpowiedzialnym za jego funkcjonowanie w sieci.

Z uwagi na powszechny dostęp do komputera i urządzeń mobilnych uważajmy na to, komu pozwalamy korzystać z naszych kont i sprzętów. Nigdy nie należy podawać swoich danych do logowania osobom trzecim. Jeśli pozwalamy innym użytkownikom na podłączenie się do naszej sieci, ograniczajmy możliwość podłączania zewnętrznych nośników. Starajmy się regularnie wykonywać kopie bezpieczeństwa, a ważne dla nas pliki zapisywać na zewnętrznych nośnikach, odkładanych w niezagrożone miejsce. Stosując kilka prostych zasad możemy uniknąć stania się ofiarą internetowego przestępcy

Pamiętaj! Wszelkie przypuszczenia popełnienia przestępstw w cyberprzestrzeni należy zgłaszać organom ścigania!

O tym jak policja walczy z cyberprzestępczością przeczytasz TUTAJ