Ostrzeżenie z Częstochowy: Oszuści telefoniczni polują na każdego z nas!
W ostatnim czasie nasiliły się próby oszustw telefonicznych, które mogą dotknąć każdego z nas. Oszuści, podszywając się pod przedstawicieli instytucji czy bliskie osoby, stosują wyszukane metody, by wyłudzić od nas dane osobowe lub pieniądze. Kluczowe jest, by zachować czujność i wiedzieć, jak się przed nimi obronić.
  1. Przestępcy wykorzystują połączenia telefoniczne, by manipulować ofiarami i wyłudzać dane oraz środki finansowe.
  2. Wśród najczęściej stosowanych metod znajdują się: metoda na wnuczka, na policjanta, na przedstawiciela banku, a także na pracownika ZUS czy innych instytucji.
  3. Sygnały ostrzegawcze to m.in.: wywoływanie silnych emocji, presja czasu oraz nakłanianie do przekazywania danych osobowych czy środków pieniężnych.
  4. Aby zabezpieczyć się przed oszustwami, nie należy podejmować pochopnych decyzji, unikać odbierania telefonów formułką „Tak, słucham”, a w przypadku wątpliwości weryfikować tożsamość rozmówcy.
  5. Zaleca się również omawianie podejrzanych telefonów z zaufanymi osobami oraz zgłaszanie podejrzanych zdarzeń do odpowiednich instytucji.

Oszustwa telefoniczne, zwane potocznie vishingiem, są jak mroczne cienie, które próbują wtargnąć do naszych domów przez słuchawkę telefonu. Przebierając się za pomocne duchy policjantów, pracowników banków czy nawet naszych najbliższych, celują w nasze zaufanie i portfele. Metody ich działania są zróżnicowane – od dramatycznych scenariuszy z udziałem rzekomo potrzebujących pomocy członków rodziny, przez fałszywe alarmy o próbach kradzieży naszych oszczędności, aż po zmyślone historie o konieczności pilnych konsultacji lekarskich czy problemach z wypłatą emerytur.

Ich taktyka zazwyczaj opiera się na wywołaniu nagłego przypływu emocji – strachu, zmartwienia, a nawet paniki. To właśnie w takim stanie jesteśmy najbardziej podatni na manipulacje. Oszuści często stosują presję czasu, sugerując, że jeśli nie zareagujemy natychmiast, konsekwencje będą bardzo poważne. Dlatego też, słysząc przez telefon prośby o pilne przekazanie danych osobowych lub środków finansowych, powinniśmy uruchomić wewnętrzny alarm.

Chroniąc się przed tymi niebezpiecznymi sytuacjami, warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim, nigdy nie podejmujmy pochopnych decyzji. Warto również unikać odbierania połączeń standardową formułką „Tak, słucham”, która może być wykorzystana przeciwko nam. W przypadku otrzymania niepokojącego telefonu, najlepiej rozłączyć się i spróbować zweryfikować rozmówcę, dzwoniąc bezpośrednio pod znany i zaufany numer do danej instytucji czy osoby. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmowy, warto omówić sytuację z kimś zaufanym – często zewnętrzna perspektywa pomoże nam zachować zdrowy rozsądek.

Jednakże, nawet jeśli zastosujemy się do wszystkich powyższych rad, nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować ryzyka. Dlatego ważne jest, aby w przypadku stwierdzenia próby oszustwa, niezwłocznie informować o tym właściwe służby, takie jak policja lub zespoły reagowania na incydenty bezpieczeństwa informatycznego, np. CERT Polska. Pamiętajmy – nasza czujność i gotowość do działania są najmocniejszą bronią przeciwko oszustom.


Wg inf z: Policja w Częstochowie