Urząd Miasta Częstochowy: Rozbudowa żłobka
Rozwój infrastruktury opieki nad najmłodszymi w Częstochowie nabiera tempa. Dzięki rozbudowie Żłobka Miejskiego „Reksio”, rodziny z naszego miasta już niedługo będą mogły liczyć na dodatkowe 120 miejsc dla swoich pociech. Projekt ten nie tylko zaspokoi rosnące zapotrzebowanie na opiekę nad dziećmi, ale także zapewni nowoczesne i bezpieczne warunki dla najmłodszych mieszkańców Częstochowy.
  1. Żłobek Miejski „Reksio” przy alei Armii Krajowej zostanie rozbudowany, co zapewni 120 nowych miejsc.
  2. Aktualnie żłobek oferuje około 220 miejsc w dwóch lokalizacjach, a liczba ta wzrośnie we wrześniu 2025 roku.
  3. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podkreśla, że projekt jest odpowiedzią na potrzeby opieki nad dziećmi do 3 roku życia.
  4. Nowy budynek będzie połączony z istniejącą strukturą, oferując nowoczesne sale i zaplecze sanitarne.
  5. Budynek zyska nowoczesne wyposażenie i udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.
  6. Miasto uzyskało blisko 4,6 mln zł dofinansowania z funduszy unijnych i krajowych na rozbudowę.
  7. Oprócz rozbudowy żłobka miejskiego, Częstochowa wspiera również niepubliczne placówki opieki nad dziećmi, oferując łącznie ponad 300 miejsc.

Rozbudowa żłobka przy alei Armii Krajowej to znakomite wieści dla rodziców poszukujących opieki dla swoich dzieci. "To odpowiedź na potrzeby w zakresie opieki nad dziećmi do 3 roku życia" – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, podkreślając zaangażowanie miasta w zapewnienie odpowiednich warunków dla najmłodszych. Nowy budynek, połączony z obecną strukturą żłobka, zapewni dzieciom nowe sale, zaplecze sanitarne oraz części sypialne, co znacząco podniesie standardy opieki.

Projekt, wsparty funduszami zewnętrznymi w wysokości blisko 4,6 mln zł, obejmuje nie tylko rozbudowę, ale także modernizację i wyposażenie budynku w nowoczesne udogodnienia, w tym windę dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu, żłobek będzie jeszcze bardziej dostępny i przyjazny dla wszystkich dzieci i ich rodziców.

Warto również wspomnieć o wsparciu miasta dla niepublicznych placówek opieki nad dziećmi. Łącznie w Częstochowie funkcjonuje 6 żłobków niepublicznych, 2 kluby dziecięce i dzienni opiekunowie, oferując rodzicom alternatywne opcje opieki. Każde dziecko korzystające z tych placówek otrzymuje dotację w wysokości 150 zł miesięcznie, co w skali roku daje łączne wsparcie na poziomie 633 tys. zł.

Initiatywa ta jest doskonałym przykładem, jak lokalne władze mogą efektywnie reagować na potrzeby swoich mieszkańców, tworząc bezpieczne i stymulujące środowisko dla rozwoju najmłodszych. Rodzice w Częstochowie z pewnością docenią te działania, które przyczynią się do poprawy jakości życia wielu rodzin.


Na podstawie: Urząd Miasta Częstochowy