Powiat Częstochowski: Ostrzeżenie meteorologiczne nr 18
Przygotujcie się na wietrzne pory! Nadciągają silne podmuchy, które nie omieszają naszego Powiatu Częstochowskiego! Czy wasze parasole są gotowe?
  • Ostrzeżenie przed silnym wiatrem o prędkości do 35 km/h, porywy do 80 km/h
  • Zjawisko meteorologiczne oczekiwane od wczesnych godzin porannych 5 lutego
  • Bez znaczących uwag dotyczących zjawiska – spokojny przebieg
  • Prognoza ważna do wieczora tego samego dnia

W najnowszych prognozach pogody, mieszkańcy Powiatu Częstochowskiego mogą się spodziewać nieco większej dawki adrenaliny. Prognozowany jest silny wiatr, który zacznie swoje przedstawienie już o świcie 5 lutego. Choć może to brzmieć jak sztuka wyższa dla pasjonatów ekstremalnej pogody, to jednak warto pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Prędkość wiatru może osiągnąć do 35 km/h, a jego porywy – aż do 80 km/h! To idealny czas, aby przypomnieć sobie o odłożeniu w bezpieczne miejsce wszelkich przedmiotów, które mogą stać się niebezpiecznymi pociskami.

Chociaż stopień ostrzeżenia to jedynie pierwszy, meteorolodzy przewidują aż 80% prawdopodobieństwo, że zjawisko faktycznie wystąpi. Nic więc dziwnego, że władze lokalne zalecają, by szczególną uwagę zwrócić na zabezpieczenie mienia i unikanie niepotrzebnego przebywania na zewnątrz, zwłaszcza w miejscach otwartych i zalesionych, gdzie ryzyko strat wynikających z działania wiatru jest największe.

Na szczęście, w chwili obecnej brak jest dodatkowych uwag dotyczących zjawiska – prognozowany przebieg jest spokojny i nie wskazuje na dodatkowe zagrożenia. Jednak mieszkańcy powinni pamiętać, że pogoda, niczym kapryśna dama, bywa nieprzewidywalna. Zalecana jest stała czujność i śledzenie kolejnych komunikatów, które mogą pojawić się w ciągu dnia.

Warto mieć na uwadze, że okres ostrzeżenia został wyznaczony: rozpocznie się o godzinie 05:00 rano i potrwa aż do godziny 18:00 wieczorem. Będzie to dzień, w którym lepiej zdecydować się na książkę lub film, niż na spacer wśród drzew. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, a silny wiatr nie jest dobrym towarzyszem na zewnątrz.


Źródło: Powiat Częstochowski