Dlaczego warto wybrać internet światłowodowy, mieszkając w Częstochowie?

Chcąc korzystać z internetu, który jest szybki i stabilny, nie ma innej opcji – trzeba postawić na internet światłowodowy. Częstochowa jak najbardziej ma do niego dostęp. Co więcej, wybierać można spośród ofert, które dostosowane są do różnych potrzeb. Propozycję dla siebie znajdą zarówno osoby korzystające z internetu okazjonalnie, jak i profesjonaliści, dla których jego wysoka przepustowość jest niezbędna do codziennej pracy. Jakie dokładnie oferty warto przemyśleć i dlaczego to światłowód jest obecnie najlepszą alternatywą?

Internet światłowodowy – dlaczego warto?

Światłowód to technologia, która dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Internet światłowodowy w Częstochowie także zyskuje na popularności – i nic dziwnego. Przemawiają za tym m.in. poniższe właściwości:

  • szybkość, jakiej żadna inna technologia nie mogła wcześniej zapewnić. Prędkość przesyłania danych, którą określa się także „przepustowością”, może w tym przypadku osiągać poziom nawet do 1 Gb/s – czy to dużo? Cóż, wystarczy zauważyć, że jak wskazują niektóre rankingi, dopiero w 2022 roku średnia szybkość internetu w Polsce przekroczyła… 100 Mb/s, czyli 10 razy mniej!*
  • odporność m.in. na warunki atmosferyczne – w przypadku najpopularniejszego w ostatnich latach internetu radiowego, w czasie burzy, wichury czy innych tego typu zawirowań, nieraz dochodzi o zakłóceń. Technologia światłowodowa zupełnie na nie nie reaguje, co zapewnia dużą stabilność połączenia;
  • wielu osobom znane jest zjawisko spowalniania prędkości internetu w momencie, gdy do sieci podłączają się kolejne osoby – to także nie dotyczy światłowodu. Liczba sprzętów, które jednocześnie korzystają z danego łącza, nie wpływa na jego przepustowość;
  • internet światłowodowy to także bezpieczeństwo – przewód (wykonany z włókna szklanego), przez który transportowana jest przesyłająca dane wiązka światła, nie nagrzewa się i nie iskrzy, co istotnie niweluje ryzyko np. pożarów. Co więcej, nie emituje też promieniowania elektromagnetycznego, dzięki czemu także i w tym zakresie jest bezpieczny dla zdrowia.

Jaką ofertę internetu światłowodowego w Częstochowie wybrać?

Dostęp do różnego rodzaju ofert internetu światłowodowego w Częstochowie – jak i każdej innej części Polski – jest coraz większy. Na co zatem warto zwrócić uwagę przy ich wyborze? Po pierwsze, na doświadczenie i profesjonalizm dostawców usługi. Jak to zostało wspomniane, światłowód jest odporny na wiele zakłóceń, jednocześnie jego struktura jest bardzo delikatna, a złe ułożenie może istotne osłabić jakość łącza. Kluczowe jest zatem wybranie takiego usługodawcy, który dokładnie wie, jak zarządzać taką siecią i od lat jest sprawdzony właśnie na rynku internetowym.

Po drugie, ważne jest dopasowanie przepustowości do własnych potrzeb. Nie każdy bowiem potrzebuje internetu cechującego się prędkością pobierania danych na poziomie 1 Gb/s – tego typu propozycja skierowana jest przede wszystkim do osób, które pracują w sieci i codziennie mają do czynienia z ogromną ilością danych (zarówno tych wysyłanych, jak i pobieranych). Będzie to zatem świetna alternatywa np. dla grafików czy montażystów, którzy zwykle korzystają z zaawansowanego oprogramowania, przerabiającego setki gigabajtów danych każdego dnia.

Internet światłowodowy – dla kogo?

Czy jednocześnie oznacza to, że „przeciętna” osoba nie powinna z niego korzystać? Absolutnie nie, jednak w jej przypadku spokojnie wystarczą propozycje oferujące internet światłowodowy o przepustowości do 600 lub nawet 300 Mb/s. Tego typu parametry pozwolą swobodnie oglądać filmy i serialne na różnego rodzaju serwisach streamingowych, bez obaw o przerwanie w najmniej oczekiwanym momencie. Będą też wystarczające do grania w popularne gry online czy standardowej pracy biurowej i nauki w trybie zdalnym. Każda z wymienionych tu opcji dostępna jest m.in. w Play – internet światłowodowy w Częstochowie jest na wyciągnięcie rąk!

*Dane pochodzą z ogólnodostępnego rankingu SpeedTest.pl