Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Policjanci z częstochowskiego ruchu drogowego w ubiegłym tygodniu odwiedzali uczniów szkół podstawowych, przeprowadzili również egzamin na kartę rowerową wśród zawodników CzKKS Kolejarz-Jura Częstochowa i uczestniczyli w pikniku rekreacyjnym w Rudniku Małym. Wszystko po to, by uczyć i przypominać jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze.

Policjantki z częstochowskiej drogówki na co dzień dbają o bezpieczeństwo najmłodszych na drogach. Przeprowadzają prelekcje w szkołach, uczestniczą w festynach, organizują konkursy i prowadzą liczne akcje profilaktyczne na drodze. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży.
W ubiegłym tygodniu , tj. w dniach 7 - 11 września 2020 roku, w ramach akcji "Bezpieczna droga do szkoły" odwiedziły przedszkolaków z Tęczowego Przedszkola w Częstochowie oraz uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka, ze Szkoły Podstawowej w Koninie i nr 21 w Częstochowie. Mundurowe opowiadały najmłodszym jak bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni i dlaczego trzeba być widocznym na drodze.
Koniec tygodnia zakończył się egzaminem na kartę rowerową dla najmłodszych zawodników CzKKS Kolejarz-Jura Częstochowa.

WSKAZÓWKI DLA UCZNIA:

Przechodząc przez ulicę, gdzie jest sygnalizacja świetlna pamiętaj:

  • czerwone oznacza STÓJ !!!
  • zielone – IDŹ.

Przechodząc przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej pamiętaj:

  • możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
  •  zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny)
  • przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze
  • nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią

Nie spychaj nikogo z chodnika na jezdnię dla zabawy.

Jeśli w pobliżu nie ma chodnika ani drogi dla pieszych, idź poboczem - lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.

Jeśli masz już 10 lat i kartę rowerową, możesz samodzielnie poruszać się rowerem po drogach, jeśli jesteś młodszy i chcesz jechać rowerem do szkoły, musi ci towarzyszyć osoba dorosła

Jeśli nie masz jeszcze 150cm wzrostu, musisz podróżować w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym .