Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Policjanci zabezpieczający wczorajszy mecz III ligi piłki nożnej w Bytomiu nie dopuścili do eskalacji aktów chuligaństwa i agresywnych zachowań pseudokibiców. Mundurowi zatrzymali 22 pseudokibiców Ruchu Chorzów i 1 pseudokibica Polonii Bytom, którzy brali czynny udział w zbiegowisku przed stadionem, a część z nich dopuściła się czynnej napaści na policjantów i ich znieważenia. W zabezpieczeniu wydarzenia sportowego brali udział policjanci z częstochowskiego Zespołu Konnego.

Wczoraj w Bytomiu-Szombierkach odbył się mecz III ligi piłki nożnej pomiędzy drużynami Polonii Bytom, a Ruchu Chorzów. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwało ponad 250 mundurowych, w tym 4 policjantów na koniach służbowych z częstochowskiej prewencji.

Podczas rozpoczęcia meczu na stadionie przebywało około 700 kibiców Polonii Bytom. Natomiast przed stadionem zebrało się około 2500 kibiców Ruchu Chorzów. Warto dodać, że zebrani pod stadionem kibice wiedzieli, że nie zdołają wejść na obiekt sportowy, ponieważ organizator meczu wcześniej poinformowała o tym, że piłkarskie spotkanie odbędzie się bez udziału kibiców drużyny gości. Niestety część z zebranych osób przed stadionem nie przyjechała, aby kulturalnie dopingować swoją drużynę. Zamiast kibicować w duchu fair play, agresywne osoby próbowały wywołać konflikt  z zabezpieczającymi wydarzenie sportowe policjantami. Jest to tym bardziej karygodne, ponieważ wśród zebranych pod stadionem kibiców przebywały także przyprowadzone przez rodziców i opiekunów małe dzieci. Pomimo tego część osób zdecydowała się na wywołanie burdy i starcia z  mundurowymi oraz innymi kibicami.

Pod koniec drugiej połowy meczu pseudokibice Ruchu Chorzów zaczęli szarpać za oddzielające ich od policjantów ogrodzenie, jednocześnie kierując wobec nich wulgarne słowa. Następnie pseudokibice obrzucili policjantów kamieniami, butelkami i innymi niebezpiecznymi przedmiotami. W związku z narastającą agresją pseudokibiców policjanci podjęli czynności służbowe celem niedopuszczenia do eskalacji niebezpiecznych wydarzeń. Pseudokibice nie reagowali na policyjne komunikaty wzywające ich do zachowywania zgodnego z prawem i w dalszym ciągu zbiorowo naruszali porządek. Aby powstrzymać atak pseudokibiców, którzy nadal obrzucali policjantów niebezpiecznymi przedmiotami, mundurowi użyli środków przymusu bezpośredniego, w tym również policyjnych koni służbowych.

Interwencja policjantów była skuteczna i doprowadziła do przywrócenia porządku publicznego. Mundurowi zatrzymali w sumie 22 pseudokibiców Ruchu Chorzów i 1 pseudokibica Polonii Bytom. Zatrzymane osoby trafiły do policyjnego aresztu.

 

 

Źródło: KMP Bytom