Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Blachowni zatrzymali młodego mężczyznę, który w jednym ze sklepów ukradł 5 butelek alkoholu, a następnie w trakcie ucieczki zaatakował interweniującego pracownika ochrony, szarpał i uderzał go w klatkę piersiową. Sprawca został zatrzymany. Za czyn, którego się dopuścił, grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Zdarzenia miało miejsce w ubiegły czwartek. Do jednego ze sklepów, wszedł młody meżczyzna skąd wziął kilka butelek alkoholu, a następnie nie płacąc za nie, pospiesznie udał się w kierunku wyjścia. Został zauważony przez pracownika ochrony sklepu, który znał z widzenia młodego meżczyznę, własnie jako sprawcę mających wcześniej kradzieży. Kiedy ochroniarz usiłował powstrzymać go przed kradzieżą 17-latek rzucił się na niego i zadawał mu ciosy w klatkę piersiową. W obezwładnieniu agresora pomógł drugi z ochroniarzy.

O sytuacji zostali poinformowani funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Blachowni, którzy natychmiast przystąpili do działania. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Śledczy zgromadzili materiał dowodowy i przekazali podejrzanego do prokuratury. Jak się okazało nie były to pierwsze kradzieże młodego mężczyzny. 17-latek usłyszał zarzut nie tylko kradzieży rozbójniczej. Odpowie również za spowodowanie obrażeń u pracownika ochrony. Na wniosek miejscowej Prokuratury, Sąd Rejonowy podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu przestępcy. Teraz decyzją Sądu, spędzi on najbliższe 2 miesiące w areszcie.

art. 281 kodeksu karnego - kradzież rozbójnicza

"Kto, w celu utrzymania się w posiadaniu zabranej rzeczy, bezpośrednio po dokonaniu kradzieży, używa przemocy wobec osoby lub grozi natychmiastowym jej użyciem albo doprowadza człowieka do stanu nieprzytomności lub bezbronności, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10".

art. 157 kodeksu karnego - spowodowanie średniego i lekkiego uszczerbku na zdrowiu

§ 1.
Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art 156 spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu § 1,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2.
Kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający nie dłużej niż 7 dni,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3.
Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 lub 2 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4.
Ściganie przestępstwa określonego w § 2 lub 3, jeżeli naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, odbywa się z oskarżenia prywatnego, chyba że pokrzywdzonym jest osoba najbliższa zamieszkująca wspólnie ze sprawcą.
§ 5.
Jeżeli pokrzywdzonym jest osoba najbliższa, ściganie przestępstwa określonego w § 3 następuje na jej wniosek.