Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Przyjazne – bo mają bawić i uczyć. Dinopark z figurami tych prehistorycznych gadów to jeden ze zwycięskich pomysłów Budżetu Obywatelskiego. Miasto czeka właśnie na oferty firm, które taki obiekt zechciałyby zbudować w Częstochowie.    

Większych i mniejszych parków dinozaurów przybywa w całej Polsce – jest na nie zapotrzebowanie. Prehistoryczne gady mają w sobie coś, co sprawia, że wśród najmłodszych zainteresowanie nimi nie gaśnie – ich wizerunki, odtwarzane przez naukowców, przenoszą wyobraźnię daleko w prehistorię, do niebezpiecznych, ale i fascynujących krain zamieszkiwanych przez stworzenia, którym zagładę przyniosła nagła katastrofa… Teraz taki zakątek, który z pewnością będzie pobudzał dziecięcą fantazję – a przy okazji będzie terenem wypoczynkowym dla całych rodzin – ma powstać także w Częstochowie. Zdecydowali o tym sami głosujący w ostatniej edycji Budżetu Obywatelskiego.  

Park figur prehistorycznych gadów powstanie we wschodniej części Promenady –   po południowej stronie głównego deptaka. Na nowy obiekt wybrano otwarty teren wśród parkowej zieleni. Kiedyś były tam ciągi dla pieszych. Teraz zaprojektowano tam alejkę – jej przebieg wytyczono na podstawie koncepcji zagospodarowania terenu opracowanej dla zadania „Odnowa Promenady Niemena”. Figury gadów – allozaura, ceratozaura oraz utahzaura – staną pośrodku pętli, którą stworzy ta alejka, wyznaczając jednocześnie obszar dinoparku, który w przyszłości będzie mógł być rozbudowywany. Każda figura będzie opatrzona tabliczką z informacją. Na obwodzie pętli zaplanowano montaż 5 ławek z oparciami i koszy na śmieci. Stanie tam także tablica przypominająca, że jest to inwestycja BO. Przyległy teren będzie wyrównany i oczyszczony. Całość inwestycji uzupełni odtworzenie trawników.

Jeśli prace w tym – jak powszechnie wiadomo – trudnym także dla wykonawców miejskich inwestycji roku pandemii przebiegną bez zakłóceń i opóźnień, dinopark będzie gotowy do 30 października.  

Firmy, które zechcą się podjąć wykonania tych prac, mają czas na składanie ofert do 20 lipca, do godz. 9.30. Oferty należy składać w Urzędzie Miasta Częstochowy, przy ul. Śląskiej 11/13. Szczegóły dotyczące przetargu na budowę dinoparku dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej UM Częstochowy TUTAJ.Marcin Breczko
 na zdjęciu: fragment Promenady z minitężnią solankową - powstałą także jako zadanie Budżetu Obywatelskiego