Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Dobre jedzenie z Japonii – co oferują restauracje?

Jedzenie poza domem nie musi ograniczać się do lokalnych przysmaków. Warto poszerzać swoje horyzonty i próbować posiłków z różnych stron świata. Dziś przyjrzymy się kuchni japońskiej. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Kuchnia japońska – jakie ma cechy charakterystyczne?

Ten typ kuchni moglibyśmy określić mianem umiłowania zdrowia. Japończycy przykładają bowiem do tego niezwykłą wagę. Nie dziwi więc fakt, że reszta świata określiła ich jako naród słynący z długowieczności czy szczupłej sylwetki. W kuchni japońskiej dominują warzywa, świeże ryby, czy owoce morza. Podstawą przyrządzanych posiłków jest ryż i soja. Stosuje się je chociażby do pasty miso, tofu oraz sushi. Ostatnie z wymienionych dań znane jest dziś na cały świecie. Zanim tak się jednak stało, wykorzystywano tę technikę do konserwacji ryb i owoców morza. Mięso obsypywano ryżem i zakopywano głęboko w ziemi. Sposób ten był niezwykle skuteczny. Produkty konserwowane w ten sposób były zdatne do spożycia nawet po kilku miesiącach.

Dobre jedzenie z Japonii – gdzie warto się udać?

Sushi, jakie znamy dziś, zawdzięczamy kucharzowi, któremu los tokijczyków nie był obcy. Hanaya Yohei stworzył to danie, by mogli oni zjeść coś pożywnego w czasie pracy. Sushi szybko zdobyło popularność nie tylko w Japonii, ale i na całym świecie. Także w Polsce oferuje je wiele restauracji. Jedną z nich znajdziesz pod tym linkiem https://nabe.pl/pl/. Dobre japońskie jedzenie to jednak nie tylko sushi. Istnieją bowiem inne dania, które zyskały dużą popularność. Zaliczamy do nich chociażby ramen. Jest to gęsty rosół z makaronem pszennym i licznymi dodatkami. Te są stosowane w zależności od koncepcji kucharza czy klienta. Nie brakuje bowiem miejsc, w których możemy samodzielnie dobrać składniki. Zaliczymy do nich chociażby wołowinę, kurczaka, czy gotowane jajko. Dango to kolejne dobre jedzenie z kraju Kwitnącej Wiśni. Są to kluski z mąki ryżowej, które podaje się nabite na szpadki, po trzy-cztery sztuki. Można je podawać także w formie deseru, czy ze słodką pastą azuki. Japońskie dobre jedzenie jest więc bardzo różnorodne. Po pierwszej wizycie w restauracji z pewnością chętnie wrócimy.