Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Dokument „Częstochowa w latach 1918-1939. Od wojny do wojny” powstał z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jego twórcą jest dobrze znany kolekcjoner filmowych zapisów historii naszego miasta, Krzysztof Kasprzak.

Wydawnictwo jest kontynuacją cyklu filmów historycznych ukazujących miasto w poszczególnych dekadach drugiej połowy XX w. Tym razem sięgamy jeszcze dalej w przeszłość i widzimy Częstochowę odradzającą się po I wojnie światowej, odbudowę przemysłu i nowe inwestycje – budowę elektrowni, wodociągów i kanalizacji, szkół, kościołów czy pierwszego lotniska na Kucelinie.

Z filmu można także dowiedzieć się, w jaki sposób częstochowianki i częstochowianie z tamtych lat obchodzili święta narodowe i religijne. Dokument przypomina również najważniejsze wydarzenia kulturalne oraz kluby sportowe tamtego okresu.

Z kolei na drugim filmie, który zmieścił się na DVD, możemy prześledzić 120-letnią historię zasłużonej dla Częstochowy Spółdzielni Spożywców ,,Społem”.

W sprzedaży jest jeszcze jedna płyta DVD z filmami pokazywanymi w tym roku na V Częstochowskim Festiwalu Filmowym im. Braci Krzemińskich ,,Moja mała Ojczyzna”. Znalazły się na niej dwie różne wersje filmu dokumentalnego ,,Częstochowa jakiej nie znamy” z historycznym komentarzem z lat 60. XX w.

Wydawnictwa można nabyć w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej przy alei Najświętszej Maryi Panny 65, Antykwarni ,,Niezależnej” Zbigniewa Biernackiego przy ul. Kopernika 4, a także m.in. w salonikach prasowych w centrach handlowych ,,Promenada” i ,,Jagiellończycy”, przy ul. Jasnogórskiej 38 i ul. Iwaszkiewicza 8.  


na podstawie inf. od autora filmów, mb