Okazuje się, że lśniąca sierść jest nie tylko oznaką tego, że jest dobrze wypielęgnowana, ale wiele mówi o samopoczuciu i zdrowiu zwierzęcia. Wystarczą jakieś niedobory czy też stres, aby zaobserwować zmatowienie sierści czy też znaczące przerzedzenie się sierści w niektórych miejscach. Z całą pewnością trzeba zadbać nie tyko o dobrze zbilansowaną dietę, ale i pamiętać o regularnej pielęgnacji. Na szczęście obecnie dostępne są różnego typu akcesoria dla psów, dzięki którym możliwe jest znaczne ułatwienie sobie tego zadania i osiągnięcie pożądanych efektów. Jak zatem dbać o sierść psa na co dzień?


Pielęgnacja psiej sierści

Odwiedzając internetowe sklepy zoologiczne, warto pamiętać nie tylko o zabawkach, karmie i przysmakach dla swojego psa, ale i o akcesoriach do pielęgnacji. Regularne i oczywiście prawidłowe mycie oraz rozczesywanie sierści swojego czworonoga wpływa bezpośrednio na to, jak będzie prezentować się jego pokrywa włosowa. Pielęgnacja pupila to również okazja do wspólnego spędzenia czasu ze zwierzakiem i zacieśniania więzi. Zanim jednak zaczniemy przeglądać to, co ma do zaoferowania sklep zoologiczny online, należy określić typ sierści psa. Innej pielęgnacji wymaga pupil bezwłosy, krótkowłosy czy też długowłosy. Ponadto sierść niektórych psów jest tylko jednowarstwowa, a więc pozbawiona podszerstka, a inne mają długie włosie okrywowe i podszerstek. W przypadku psów z rodowodem należy również dobrać rodzaj i częstotliwość pielęgnacji do rasy.

Ogólnie zaleca się szczotkować psa co najmniej raz w tygodniu, ale w przypadku przedstawicieli długowłosych ras konieczne jest codzienne szczotkowanie. Zabieg ten należy przeprowadzać także w przypadku psów krótkowłosych, co ma na celu pozbycie się wypadniętych włosów. Nie można zatem ograniczać się wyłącznie do czesania czworonoga na wiosnę i jesień, kiedy to obserwuje się okres intensywnego linienia. Włosy cały czas rosną i wypadają. Ponadto przyzwyczajenie psa do regularnego czesania sprawi, że znacznie chętniej będzie się on poddawał tego typu zabiegom pielęgnacyjnym. Jeśli chodzi zaś o kąpiel, to najlepiej robić to wieczorem, po jedzeniu i po ostatnim spacerze, używając do kąpieli specjalnych środków przeznaczonych do mycia psów. Można dodatkowo skorzystać z usług wszelkiej maści specjalistycznych salonow groomerskich, które profesjonalnie zadbają o sierść Twojego pupila.