Częstochowa ma nową stronę zachęcającą do zwiedzania miasta i okolic z rowerowego siodełka: bramajury.pl. Już teraz jest na niej dostępnych 30 tras z opisem, przekrojem i śladem GPS. Projekt jest rozwojowy: można zgłaszać kolejne, autorskie propozycje.

- Częstochowa zawsze była jedną z turystycznych bram na Jurę, ale od pewnego czasu jest w coraz większym stopniu rowerową bramą Jury -mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. - Łączymy się ścieżkami z sąsiednimi gminami, mamy już prawie 80 km dróg rowerowych w samym mieście, system rowerów miejskich za chwilę przekroczy 100 tysięcy wypożyczeń. Nowa strona i aplikacja są po to, żeby jeszcze bardziej spopularyzować turystykę rowerową, zbierając w jednym miejscu propozycje tras o różnej długości i różnym stopniu trudności. Liczę, że z tych podpowiedzi skorzystają zarówno częstochowianki i częstochowianie, jak i turyści.

 

Strona działająca pod adresem www.bramajury.pl powstała z inicjatywy Łukasza Kota, społecznego konsultanta ds. komunikacji rowerowej oraz współpracujących z nim częstochowskich rowerzystów. Jest sumą ich doświadczeń z przejażdżek po Częstochowie i okolicach. Na portalu czekają propozycje tras rowerowych dłuższych i krótszych, łatwiejszych i trudniejszych, dla dorosłych i dla dzieci. Przy każdej propozycji trasy znajduje się ślad GPS, który można bezpłatnie ściągnąć na telefon, a on poprowadzi nas wybraną trasą.

Strona zawiera mapy, opisy i zdjęcia szlaków zarówno znanych, oznakowanych, jak i tych niedawno odkrytych i zapisanych w telefonach częstochowskich rowerzystek i rowerzystów. Przy każdym szlaku znajdziemy odpowiadający mu poziom trudności oraz długość trasy do przebycia. Na wstępie możemy określić, jakim typem roweru dysponujemy – szosowym, trekkingowym czy górskim, bo to ułatwi dobór trasy. Pobieranie szlaków jest bezpłatne.

Obecnie zasięg prezentowanych tras można w przybliżeniu określić granicami: Bobolice, Kamyk oraz Kłobuck. „Bramą” jest oczywiście Częstochowa. Najdłuższe szlaki liczą około 80 kilometrów, a najkrótsze i najłatwiejsze – 30 km.

Wszystkie amatorki i amatorzy jazdy na dwóch kółkach mogą przesyłać na zamieszczony na stronie adres e-mail propozycje nowych śladów, które - po weryfikacji – zostaną dodane i zamieszczone jako mapa do ściągnięcia na telefon.

Administratorem strony www.bramajury.pl jest Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. W najbliższych dniach dostępna ma być też stosowna bezpłatna aplikacja do zainstalowania na smartfonie.  
Przedsięwzięcie wpisuje się w miejski program „Kierunek Przyjazna Częstochowa – Aktywna, Zielona, Kulturalna” jako propozycja dla tych, którzy czas lubią spędzać aktywnie, zdrowo i są ciekawi atrakcji miasta i jego okolic dostępnych na rowerze.

 

 

fot. L. Pilichowski


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.