Etnobotaniczny wieczór w Ratuszu - opowieści o roślinach i słowiańskich rytuałach

Częstochowa zaprasza na wieczór, w którym zioła stają się narracją, a folklor - przewodnikiem po pamięci miejsca. W sali reprezentacyjnej Ratusza zaplanowano spotkanie z autorką, która łączy etnobotanikę z opowieścią o rytuałach. Mała opłata za wstęp sprawia, że wydarzenie jest dostępne dla szerokiego grona - od miłośników książek po tych, którzy szukają kontaktu z naturą. Atmosfera ma przypominać bardziej gawędę niż wykład.
- W Muzeum Częstochowskim o roślinnych rytuałach
- Autorka i kontekst opowieści - od Łysej Góry po Podlasie
W Muzeum Częstochowskim o roślinnych rytuałach
Organizatorem jest Muzeum Częstochowskie w ramach cyklu Etnobotaniczne wibracje. W sali reprezentacyjnej Ratusza spotkanie poprowadzi Joanna Laprus - autorka promowanej książki Księga roślinnych szeptów. Elementarz duszy. Rośliny, rytuały, opowieści. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00, a wstęp kosztuje symbolicznie 1 zł. To krótkie, kameralne przedsięwzięcie ma przybliżyć słowiańskie wierzenia i rytuały związane z ziołami oraz pokazać, jak tradycja splata się z codziennym życiem.
Autorka i kontekst opowieści - od Łysej Góry po Podlasie
Joanna Laprus jest związana z literaturą i promocją czytelnictwa - studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim, była redaktorką naczelną miesięcznika Bluszcz (2008-2012) i magazynu Papermint. Magazyn o książkach (2011-2013). Jej zainteresowania etnobotaniką wynikają też z korzeni rodzinnych na Podlasiu i życia w sąsiedztwie Łysej Góry. Autorka ma na koncie m.in. tytuły Słowiańskie Boginie Ziół, Słowiańskie Rośliny Czarowne, Boginie słowiańskich szeptów oraz autorskie Czarowne Kalendarze. W opisie wydarzenia muzeum podkreśla, że spotkanie ma formę opowieści łączącej wiedzę o roślinach z elementami folkloru.
To dobra propozycja dla tych, którzy cenią małe, kameralne spotkania z literaturą i przyrodą. Przyjście na nie może być okazją do poznania mniej znanych wątków słowiańskiej tradycji, zadania pytań autorce i posłuchania historii opowiedzianych z pasją. Warto przybyć nieco wcześniej, by znaleźć miejsce w sali reprezentacyjnej.
Na podstawie informacji Muzeum Częstochowskiego.
na podstawie: UM Częstochowa.
![]()
Ostatnie Artykuły

Przystanek Mała 01 wraca do obsługi. Zatrzyma się przy nim sześć linii

Przy ZST powstanie inteligentny budynek. Posłuży nauce OZE i budownictwa

Wilki na Północy, kolory na Lisińcu. Częstochowa szykuje święto miasta

Częstochowa narysowana na żywo - wystawa w Starym Ratuszu

XVIII-wieczny żołnierz na Jasnej Górze. Będzie musztra i salwa

Burze drugiego stopnia nad Częstochową. Możliwe ulewy, grad i wiatr

140 zgłoszeń w pielgrzymkowy weekend. Strażnicy mieli pełne ręce pracy

Prawie 200 rowerzystów ruszyło trasą przez gminę Kłomnice
![[PIŁKA NOŻNA] Cracovia – Raków Częstochowa 2:1 w PKO BP Ekstraklasie. Częstochowianie wypuścili prowadzenie z rąk](/images/mecz/thumbnails/cracovia-rakow-czestochowa-16082026-21.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Cracovia – Raków Częstochowa 2:1 w PKO BP Ekstraklasie. Częstochowianie wypuścili prowadzenie z rąk

Dąbrowa Zielona świętuje plony. Korowód, wieńce i koncert Czadomana

Drugi stopień ostrzeżenia przed upałem. Temperatura sięgnie 34°C

Wojskowe atrakcje pod Kopcem Wyzwolenia. Sprzęt, symulatory i defilada

Zostawiła leki na peronie. Dzielnicowy zdążył z pomocą

Strażacy i druhowie zmierzają na Jasną Górę - dziewięć dni marszu
Przydatne dane teleadresowe
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Częstochowie - kontakt, godziny, zadania
- Sanktuarium św. Józefa w Częstochowie - msze, kancelaria, sakramenty
- Publiczna Biblioteka Pedagogiczna WOM w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
- Parafia Niepokalanego Serca NMP w Częstochowie - msze, kancelaria, sakramenty
- Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Częstochowie - kontakt, oferta, zapisy
- Okręgowy Urząd Miar w Katowicach - Wydział Zamiejscowy w Częstochowie - kontakt, godziny, informacje
