Gwiazdy polskiego szkła po 1945 roku w Muzeum Częstochowskim już od 25 kwietnia

W Częstochowie rozbłyśnie blask polskiego szkła wyjątkowa wystawa, która przeniesie nas w świat unikalnego designu i artystycznej pasji!
- Wyjątkowa ekspozycja polskiego szkła w Muzeum Częstochowskim zachwyci miłośników sztuki użytkowej
- Częstochowskie muzeum i sosnowiecki Pałac Schoena łączą siły dla uczczenia polskiej tradycji szklarskiej
Wyjątkowa ekspozycja polskiego szkła w Muzeum Częstochowskim zachwyci miłośników sztuki użytkowej
Już 25 kwietnia Galeria Dobrej Sztuki przy al. Najświętszej Maryi Panny 47 otworzy swoje podwoje dla wszystkich, którzy chcą poznać niezwykłe dzieła polskich projektantów szkła z XX wieku. Wernisaż wystawy Gwiazdy polskiego szkła po 1945 roku” to niepowtarzalna okazja, by zobaczyć przedmioty, które nie tylko zdobiły wnętrza naszych babć i dziadków, ale także zapisały się złotymi zgłoskami w historii wzornictwa.
Na ekspozycji znajdą się dzieła takich mistrzów jak Zbigniew Horbowy legenda dolnośląskiej szkoły wzorniczej i były rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, czy Jan Sylwester Drost, którego kultowy wzór Asteroid” z charakterystycznymi wypukłościami przypomina kosmiczne mgławice. Nie zabraknie również projektów Eryki Trzewik-Drost, której talerze Cora” oraz świecznik Meksykanka” zdobyły status ikon designu. Wśród eksponatów pojawią się także wazony, misy, komplety do napojów i świeczniki autorstwa innych wybitnych twórców Kazimierza Krawczyka, Aleksandra Puchały czy Józefa Górskiego.
Częstochowskie muzeum i sosnowiecki Pałac Schoena łączą siły dla uczczenia polskiej tradycji szklarskiej
Wystawa to efekt współpracy Muzeum Częstochowskiego z Pałacem Schoena w Sosnowcu, który udostępnił część swoich bogatych zbiorów. Sosnowieckie muzeum posiada unikatową kolekcję szkła użytkowego liczącą blisko 9 tysięcy eksponatów największą tego typu w Polsce. Zbiory te powstały na bazie Centralnej Wzorcowni Szkła, założonej jeszcze w latach 80., a ich historia jest nierozerwalnie związana z przemysłem hutniczym i artystycznym naszego regionu.
Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających aż do 28 września, dając mieszkańcom Częstochowy i okolic szansę na fascynującą podróż przez dekady zmieniających się stylów i trendów w polskim szkle. To wydarzenie nie tylko dla koneserów sztuki, ale także dla tych, którzy chcą odkryć piękno przedmiotów codziennego użytku z duszą i historią.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w otwarciu wystawy 25 kwietnia o godzinie 17:00 w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47. To doskonała okazja, by na własne oczy zobaczyć prawdziwe skarby polskiego wzornictwa i poczuć magię ręcznie formowanego szkła.
Na podst. Urząd Miasta Częstochowa
Autor: krystian