Leosia i Bieluś: Nowe maskotki edukacyjne w częstochowskich przedszkolach
Wychowanie przez zabawę, bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – nowy program edukacyjny dla przedszkolaków z naszego miasta wprowadza innowacyjne metody nauki. Dzięki sympatycznym postaciom, Leosi i Bielusiowi, dzieci odkrywają świat wartości i zasad w przyjaznej, bajkowej formie.
  1. Program edukacyjno-profilaktyczny skupia się na bezpieczeństwie najmłodszych.
  2. Postacie Leosi i Bielusia, inspirowane herbem miasta, stają się przewodnikami po świecie wartości.
  3. Książka "Elementarz Bielusia i Leosi" oraz specjalne materiały dydaktyczne wspierają nauczanie.
  4. Projekt jest wspólnym dziełem nauczycieli, specjalistów i lokalnych instytucji edukacyjnych.

W naszym mieście zainicjowano wyjątkowy projekt, który ma na celu zwiększenie świadomości naszych najmłodszych mieszkańców na temat bezpieczeństwa. Nauczyciele przedszkolni wraz ze specjalistami edukacji przedszkolnej opracowali serię zajęć i materiałów edukacyjnych, w których główne role odgrywają dwie postacie: mała lwica Leosia i mały orzeł Bielus. Te bajkowe postaci, czerpiące z symboliki miasta, stają się nie tylko przyjaciółmi dzieci, ale również przewodnikami po świecie zasad i bezpiecznych zachowań.

„Dziękuję wszystkim miejskim jednostkom, które włączyły się w ten projekt, bo przekazywanie dzieciom zasad służących ich bezpieczeństwu nie jest wcale łatwe, a tutaj ubrane jest ono w zrozumiałą formułę, przy okazji łączącą się z symboliką naszego miasta” – mówił prezydent, podkreślając znaczenie inicjatywy.

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na potrzebę edukacji najmłodszych w zakresie ochrony przed niebezpieczeństwami, zarówno w świecie rzeczywistym, jak i wirtualnym. Poprzez opowieści, ilustracje i scenariusze zajęć, dzieci uczą się ważnych zasad w przyjemny sposób. Materiały dydaktyczne, w tym książka "Elementarz Bielusia i Leosi", zostały przygotowane z myślą o tym, aby przekazywać wiedzę na temat ochrony małoletnich w sposób dostosowany do ich wieku i percepcji.

Projekt ten jest wynikiem współpracy wielu instytucji i specjalistów, w tym nauczycieli z lokalnych przedszkoli oraz ekspertów z dziedziny psychologii i pedagogiki. Wszystkie materiały, od książek po stroje dla prowadzących zajęcia, zostały przygotowane z dużą dbałością o detale, aby jak najlepiej służyć celom edukacyjnym. Wsparcie merytoryczne zapewnione przez Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych dodatkowo podnosi jakość i skuteczność przedsięwzięcia.

Włączenie do projektu konkursu, w którym to właśnie przedszkolaki wybrały imiona dla bohaterów, jest dowodem na to, że dzieci są nie tylko odbiorcami, ale również aktywnymi uczestnikami procesu edukacyjnego. Dzięki temu, Leosia i Bielus stały się jeszcze bliższe sercom dzieci, które teraz z jeszcze większym zainteresowaniem uczestniczą w zajęciach i akcjach edukacyjnych.

Projekt ten pokazuje, jak ważna jest współpraca różnych środowisk dla osiągnięcia wspólnego celu – edukacji i bezpieczeństwa naszych dzieci. Dzięki takim inicjatywom, przedszkolaki będą mogły dorastać w świadomości, że nauka i zabawa mogą iść w parze, a przede wszystkim, że bezpieczeństwo jest wartością, którą należy pielęgnować od najmłodszych lat.


Źródło: Urząd Miasta Częstochowy