Koszt przydomowej oczyszczalni ścieków w 2024

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków to dla wielu właścicieli nieruchomości jedyny sposób na to, aby odprowadzać zanieczyszczenia zgodnie z prawem. Wbrew pozorom, tego typu inwestycja nie wiąże się ze skomplikowaną procedurą, ale dla niektórych największym problemem wciąż pozostają koszty. Ile trzeba zapłacić za montaż przydomowej oczyszczalni w 2024 roku i czy można zredukować ten wydatek? Podpowiadamy! Na mapie Polski można znaleźć wiele zamieszkanych obszarów, do których nie dociera jednak zbiorczy system wodno-kanalizacyjny. Mowa w szczególności o terenach wiejskich, ale też obrzeżach miast, na których powstają nowe domy. Na szczęście, istnieją sposoby na to, aby zadbać o tę kwestię samodzielnie, wiąże się to jednak z podjęciem określonych działań i przeprowadzeniem inwestycji.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków - czy warto budować?

W tym kontekście na uwagę zasługują przydomowe oczyszczalnie ścieków, które można zamontować w nawet najtrudniejszych warunkach terenowych. Jest na pewno ekologiczna alternatywa dla tradycyjnego szamba, a więc zbiornika zamkniętego, który przynajmniej raz w miesiącu trzeba opróżniać. Jeśli chodzi o przydomowe oczyszczalnie ścieków, są one instalacjami przepływowymi, a więc oczyszczone ścieki ponownie trafiają do środowiska naturalnego. Ponadto, rozwiązanie to jest bardzo wydajne i nawet niewielka oczyszczalnia jest w stanie poradzić sobie z obsługą kilkuosobowego gospodarstwa domowego. Warto wspomnieć też o tym, że instalacja jest z reguły bezawaryjna, a także nie trzeba jej obsługiwać. Wyjątek stanowi opróżnienie zbiornika z resztek osadowych, co należy robić przynajmniej raz w roku.

Jaki jest koszt przydomowej oczyszczalni?

Finalny koszt budowy przydomowej oczyszczalni jest zależny od wielu czynników, w tym rodzaj samej instalacji, jej wydajności, a także warunków gruntowych. Wyróżniamy kilka rodzajów, w tym oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym, roślinnym, osadem czynnym czy najbardziej nowoczesne biologiczne. Najtańsze są oczyszczalnie drenażowe, które wraz z montażem kosztują 6000- 10 000 złotych, najwięcej zapłacimy za instalację ze złożem biologicznym. Całkowity koszt budowy tego typu oczyszczalni może bowiem wynieść nawet 20 000-30 000 złotych. Na szczęście, można starać się o dofinansowanie na ten cel, np. ze środków unijnych w ramach ochrony środowiska naturalnego.

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków - o czym pamiętać?

Montaż oczyszczalni na własnej działce wbrew pozorom nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. W przypadku oczyszczalni o wydajności do 7,5 metra sześciennego na dobę wystarczy bowiem jedynie zgłosić taką inwestycję, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Najlepiej zlecić wykonanie projektu oraz montaż samej instalacji profesjonalnej firmie, której pracownicy wykonują tego typu prace na co dzień i posiadają odpowiednią wiedzę, doświadczenie i narzędzia. Warto też potraktować budowę oczyszczalni jaki korzystną inwestycję, która szybko się zwróci i to z nawiązką.