Pole słoneczników zostało w piątek zasiane w centrum Częstochowy w ramach projektu „Często-zielona”. W akcji wzięli udział m.in. prezydent miasta oraz przedstawiciele firmy JAWO.

JAWO dołączyło do innych firm biorących udział w inicjatywie „Często-zielona” (w ramachprogramu Przyjazna Częstochowa), realizowanej przezUrząd Miasta, Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie oraz Bussines Center Club - Loża Częstochowska.  

Firma JAWO wykupiła dla miasta usługę wykonania łąki kwiatowej o powierzchni 650 m2 przy ul. Jagiellońskiej (blisko skrzyżowania z ul. Równoległą) oraz pola słoneczników (o powierzchni 80 m2) na skwerze Solidarności, w sąsiedztwie Urzędu Miasta Częstochowy.

- Stawiamy w firmie na działania ekologiczne, a udział w projekcie, który zmienia Częstochowę na bardziej zielone miasto, wpisuje się w naszą strategię zrównoważonego rozwoju – mówi Renata Kasprzycka prezes zarządu JAWO. -Projektem współtworzonym przez Urząd Miasta Częstochowy oraz Fundację Łąka zachwyciliśmy się od samego początku. Po prostu nie mogło nas zabraknąć przy realizacji tego przedsięwzięcia. Już sobie wyobrażam te wszystkie miejskie skwerki pełne łąk i kwiatów. Wszystkim nam będzie milej, weselej, a na dodatek dostaniemy czystsze powietrze i miejsce przyjazne pszczołom oraz motylom. To projekt pełen korzyści dla mieszkańców.

Ze strony miasta w zasiewie pola słoneczników na skwerze od strony ul. Śląskiej  uczestniczyli prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, ze strony JAWO - członkowie zarządu firmy Magda Petersen i Adolf Czerwiński. Przygotowanie terenu i materiału siewnego należało do Fundacji „Łąka”, będącej realizatorem i partnerem „zielonych” inicjatyw w różnych miastach na terenie kraju. W Częstochowie zarówno akcją zakładania łąk kwietnych, jak i zasiewem słoneczników kierował - z ramienia Fundacji - Grzegorz Walkiewicz. Przypominał on o korzyściach z zakładania antysmogowych łąk i instruował jak siać słoneczniki (w rzędzie co 20 cm, z odstępem między rzędami ok. 60 cm). Pomocą służył zresztą specjalistyczny siewnik…

Dotychczas w ramach inicjatywy „Często-zielona” oprócz firmy JAWO, na współpracę z miastem, zdecydowały się firmy: Brembo, Wkręt-Met oraz Huta Szkła Stoelzle.