Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

 Podłączanie działki do sieci gazowej

Podłączenie działki do sieci gazowej wcale nie jest takim prostym zadaniem. Decydując się na takie rozwiązanie musimy spełniać często wiele formalności. Konieczne będzie także przygotowanie odpowiedniego budżetu pod daną inwestycję. Poniżej dowiesz się co należy zrobić, aby zaopatrzyć budynek w gaz.

Najczęściej wybierane rozwiązanie

Chyba najchętniej wybieranym rozwiązaniem jest podłączenie budynku do miejskiej sieci gazowej. Dzięki temu możemy korzystać z gazu ziemnego, który jest o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Jest to najtańsze paliwo, które umożliwia nam ogrzanie domu oraz uzyskanie ciepłej wody. Jednak nie wszyscy mają możliwość korzystania z miejskiej sieci gazowej. Często wykonalność takiego rozwiązania jest zależna od możliwości technicznych danego przyłączenia. Ocenia się je przez składany wniosek. Warunki przyłączenia gazu wydaje zakład gazowniczy. Możemy je otrzymać bezpłatnie w przeciągu 30 dni. Ważne są one przez cały rok. Możemy z nich wyczytać, jakie konieczne będą czynności przyłączenia działki do gazu ziemnego. Czasami może to być wykonanie przyłącza i instalacji odbiorczej, jednak może się zdarzyć, że potrzebna będzie rozbudowa gazociągu. W takich dokumentach możemy znaleźć także koszty wykonania wszystkich prac.

Wykonanie przyłącza jest możliwe, kiedy sieć gazowa znajduje się w niewielkiej odległości od nieruchomości. W takim przypadku prace realizowane są przez zakład gazowniczy, a inwestor pokrywa tylko 25% nakładów finansowych. Niestety inaczej sprawa wygląda, kiedy sieć gazowa przebiega w większej odległości od działki. W tej sytuacji zakład nie musimy wykonywać żadnych prac, a większość kosztów pokrywa inwestor. Kiedy chcemy przystąpić do rozbudowy sieci, osoba z odpowiednimi uprawnieniami musi wykonać projekt, który następnie będzie zatwierdzany przez zakład gazowniczy. Później rozpoczynają się prace, które muszą być wykonane przez firmę posiadającą licencję rejonowego zakładu gazowniczego.

Końcowe prace instalacyjne

Jeżeli sieć gazowa jest dostępna, a sama przyłącz jest już podłączona, możemy zabrać się za wykonywanie instalacji wewnętrznych. Tutaj również musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Warto wiedzieć, że przebieg przewodów oraz miejsca odbioru gazu musi zostać wcześniej zaznaczony w projekcie architektonicznym domu. W innym przypadku będziemy musieli wykonać osobny projekt i załatwić wszelkie formalności związane z uzyskaniem takiego pozwolenia. Wykonana instalacja wewnętrzna musi zostać odebrana przez inspektora z gazowni. Dopiero po tych wszystkich etapach jest ona gotowa do użytku. Więcej szukaj na https://vosa.pl/

Podsumowując

Podłączenie nieruchomości do sieci gazowej wcale nie jest takim prostym zadaniem. Wiąże się to z wieloma pozwoleniami i projektami, które są niezbędne. Warto więc na początku dowiedzieć się, czy możliwe jest podłączenie działki przyłączem do gazu ziemnego, czy może konieczna będzie rozbudowa sieci gazowej. Nie zapomnijmy także o uwzględnieniu w projekcie architektonicznym wszystkich przewodów oraz miejsca odbioru gazu. Bez tego nie będziemy mogli zdecydować się na instalację gazową na naszej działce.