Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Czy Brexit zmieni ceny przesyłek z UK do Polski?

Brexit, czyli wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, wiąże się z licznymi konsekwencjami. Jednym z obszarów, na które ten proces ma bezpośredni wpływ, jest wysyłanie paczek z Anglii do Polski. Okazuje się, że z perspektywy klienta mogą się szykować nieprzyjemne zmiany. Zobacz, jak decyzja UK wpłynie na ceny, ilość formalności i czas dostawy do Polski.

Paczki do Polski z UK — kogo dotkną zmiany?

Przesyłki z UK do Polski najchętniej wysyłają osoby, które tam wyemigrowały za pracą lub lepszymi warunkami życia. Wielu z nich regularnie przesyła pakunki do swojej rodziny i znajomych. Robią to także często turyści, którzy chcą przekazać najbliższym pamiątki z podróży lub wysłać do siebie zakupy, których dokonali na wyprzedaży w Londynie czy innym mieście.

Osoby wysyłające paczki z Anglii do Polski są jednymi z tych, które mocno dotknie Brexit. Wzrost cen za paczki z UK do Polski wiąże się z koniecznością wprowadzenia ich kontroli celnej. Dlatego warto sprawdzić cenniki różnych kurierów do Polski z UK, na przykład na stronie: https://www.euro-paka.pl/. Na takich stronach szybko zestawisz oferty różnych przewoźników i wybierzesz najlepszą.

Dlaczego po Brexicie ceny przesyłek z UK do Polski wzrosną?

Opuszczenie Unii Europejskiej wiąże się z tym, że Wielka Brytania przestaje być państwem członkowskim. Przekłada się to na wszystkie ustalenia dotyczące funkcjonowania usług i przepływu towaru. Na mocy tej decyzji Anglia przestaje być w unii celnej i gospodarczej.

Od tej pory pojawi się konieczność przeprowadzania odpraw celnych. Oznacza to, że kurier do Polski z UK będzie ponosił większe koszty. Dlatego klient, który będzie chciał wysłać paczkę do Polski z UK, też będzie musiał więcej zapłacić. Ponadto pojawią się dodatkowe formalności.

Ze względu na procedury celne każdą przesyłkę z Anglii do Polski będzie trzeba uzupełnić o szczegółowy spis zawartości. Chociaż nie jest to skomplikowany proces, to wiąże się ze spędzeniem dodatkowego czasu na uzupełnianiu dokumentów.

W przypadku „twardego Brexitu” (wyjście UK z Unii Europejskiej bez uzgodnionego wspólnego stanowiska) przywóz towarów do Polski z Wielkiej Brytanii może spowodować obowiązek składania przywozowych deklaracji skróconych. Wpłynie to na podwyższenie cen i wydłużenie przesyłania paczek do Polski z UK.

Wzrostu cen będzie można uniknąć, jeśli zostaną znalezione rozwiązania dotyczących handlu i przemieszczania ładunków, które będą odpowiadać każdej ze stron. Dzięki temu Wielka Brytania uniknie zasad eksportu i importu towarów, które są aktualnie stosowane wobec krajów trzecich.

Warto też pamiętać, że początek Brexitu nie wiąże się z poważnymi zmianami. Jest to tak zwany okres przejściowy, w którym wysyłka paczek do Polski z UK będzie wyglądać tak samo jak w innych państwach członkowskich.

Jak wzrosną ceny przesyłek z UK do Polski po Brexicie? 

Wyjście Anglii ze Wspólnoty wpłynie mocno na ceny kurierów do Polski z UK. Zmieni się stawka za wysyłkę paczek do rodziny oraz wszelkiego rodzaju zagraniczne zamówienia w ramach handlu elektronicznego. Bariery celne mogą wpływać na wzrost ceny paczek z UK do Polski nawet o kilkadziesiąt procent!

Jednak pomimo wzrostu cen, kurier do Polski z UK prawdopodobnie wciąż będzie jedną z najkorzystniejszych opcji wysyłki pakunków. Przewoźnicy przygotowują się na różne scenariusze i starają się zmniejszyć odczuwalne skutki Brexitu. Dlatego na niektórych stronach pojawiają się specjalne formularze ułatwiające uzupełnienie dokumentów.

Czas transportu również może się wydłużyć. W najgorszym przypadku trzeba będzie się liczyć z kilkoma dodatkowymi dniami potrzebnymi na dostarczenie przesyłki.