Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Pianka EVA a pianka PE – czy się różnią?

Co to jest pianka EVA? Wiele osób zastanawia się, czy to nie to samo tworzywo co spieniony polietylen. Tymczasem, jak wyjaśniają eksperci, między tymi materiałami występują dość istotne różnice. Warto je poznać po to, aby wybrać odpowiednie tworzywo do realizacji własnych projektów. Oto więc krótka analiza najważniejszych podobieństw oraz różnic między piankami EVA, oraz PE.

Co to jest pianka EVA i w czym jest podobna tej z PE?

Pianka EVA, podobnie jak ta polietylenowa, jest spienionym tworzywem, które znajduje szereg zastosowań w różnych gałęziach przemysłu. Oba materiały mają zamkniętokomórkową strukturę oraz występują w postaciach płyt, bloków i nawojów. Oba są też odporne na działanie różnych substancji chemicznych, z wykluczeniem tych ropopochodnych. Jednak eksperci z firm przetwarzających oba rodzaje tworzyw, takich jak foam.polting.com.pl, wskazują, że właściwości pianki EVA są inne, a co za tym idzie – różni się też sposób jej zastosowania.

Właściwości pianki EVA, które odróżniają ją od PE

Z pragmatycznego punktu widzenia pianka EVA jest przede wszystkim bardziej miękka niż spieniony polietylen, co przekłada się na jej sprężystość oraz elastyczność. Jednak gdy spojrzeć na konkretne parametry techniczne, to najważniejszymi odróżniającymi oba typy tworzyw są:

  • materiał, z którego powstają

PE to pianki powstające ze spienionego polietylenu, a pianka EVA jest produkowana jako kopolimer etylenu oraz octanu winylu

  • postacie, w których występują

W przypadku pianki EVA rzadko jest prowadzona produkcja w postaci nawojów. Znacznie częściej zamawiane są bloki oraz płyty. Za to pianka PE w nawojach jest produktem, na który jest duży popyt.

  • zakresy temperaturowe, w których tworzywa spienione zachowują swoje właściwości

W przypadku pianki EVA właściwości są zachowywane w temperaturach od -40°C do +75°C, zaś przy piankach PE górny zakres odporności jest wyższy i wynosi nawet do +95°C. Dlatego to drugie tworzywo może się sprawdzić znacznie lepiej w sytuacji, gdy ma być wykorzystane w cieplejszym środowisku. Ponadto jest ono bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak zatem widać, różnice między materiałami są dość spore, a przy wyborze tego odpowiedniego warto dobrze przeanalizować swoje potrzeby i oczekiwania.

Gdzie kupić piankę EVA?

Pianka EVA, podobnie jak spieniony polietylen, to materiały dostępne łatwo i powszechnie. Aby jednak mieć pewność, że kupowane tworzywo ma parametry niezbędne do realizacji projektu, warto wybrać sprawdzonego dystrybutora. Najlepiej, aby była to firma, która zajmuje się przetwarzaniem obu.

Dlaczego to najkorzystniejsze rozwiązanie? Powód jest bardzo prosty: eksperci, którzy pracują zarówno z pianką EVA, jak i PE, od podszewki znają sposób zachowania obu tych materiałów oraz ich właściwości fizykochemiczne. Dlatego inżynierowie przeanalizują dokładnie to, jakie cechy spienionego tworzywa są najważniejsze przy realizacji projektu. Czy będzie to np. elastyczność i sprężystość (wówczas lepiej sprawdzi się pianka EVA), czy wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (ustrukturyzowany polietylen).

Konsultacja z ekspertami to najlepsze rozwiązanie

Zwrócenie się o poradę techniczną do specjalistów i przedstawienie im projektu to najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców z każdej branży – zwłaszcza wówczas, gdy poszukiwane jest tworzywo o niestandardowych właściwościach. Zakłady przetwórcze mogą też przygotować próbki elementów wykonanych z pianki EVA oraz PE – tak, aby można było przetestować, jak sprawdza się każda z nich. W rezultacie podjęta decyzja będzie uzasadniona zarówno pod względem ekonomicznym, jak i funkcjonalnym.