We Wrocławiu odbyło Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich. Podczas dwudniowych obrad, w których Częstochowę reprezentował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, dyskutowano m.in. na temat rosnących obciążeń finansowych oraz wpływu wyzwań globalnych na przyszłość samorządu. Za działania na rzecz rozwoju europejskich instrumentów finansowych dla miast wyróżniony został Piotr Grzybowski z UM Częstochowy.   

W tegorocznym Zgromadzeniu uczestniczyło około 300 przedstawicieli polskich miast. Dwudniowe spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej, w tym ubiegłorocznej działalności Związku, wraz z przyjęciem sprawozdań merytorycznych i budżetowych Zarządu ZMP za 2019 rok. Odbyła się także dyskusja programowa, przyjęto program działania i budżet do końca 2020 r. W czasie Zgromadzenia odbyła się też konferencja programowa „Miasta po 30 latach” z udziałem zaproszonych gości, związana z dorobkiem, ale i najważniejszymi wyzwaniami, z jakimi mierzą się obecnie polskie samorządy.

Związek Miast Polskich wręczył honorowe medale zasłużonym samorządowcom. Jednym z nich został odznaczony Piotr Grzybowski – naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy. Otrzymał go w uznaniu wkładu w rozwój działalności Związku Miast Polskich na rzecz miast członkowskich w Polsce, poprzez aktywny udział w pracach Komisji Polityki Miejskiej i Rozwoju Miast. Piotr Grzybowski pełnił w latach 2015-2018 funkcję przewodniczącego tej Komisji, a także członka Komisji Polityki Europejskiej i Współpracy Zagranicznej oraz Komisji Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, przyczyniając się do zwiększenia udziału polityki miejskiej w Funduszach Strukturalnych oraz utrzymania i rozwoju instrumentów finansowych ZIT i RIT [Zintegrowane i Regionalne Inwestycje Terytorialne].

Oczywiście jednych z istotnych tematów spotkania samorządowców z całej Polski  były możliwości rozwoju miast wobec rosnących obciążeń finansowych. Zgromadzeni zastanawiali się, jak utrzymać atrakcyjność inwestycyjną i komfort życia mieszkańców, pomimo konieczności sukcesywnego zwiększenia wydatków m.in. na edukację. Był to pokłosie m.in. debaty „Stan finansów samorządowych – diagnoza i wyzwania", która odbyła się 2 marca w Senacie RP.  

Zebrani mieli też okazję do dyskusji na temat wpływu wyzwań globalnych (w tym klimatycznych) na działania samorządu miejskiego oraz planów organizacji 30. rocznicy wyborów samorządowych w 1990 r.

Delegaci na Zgromadzenie Ogólne ZMP we Wrocławiu przyjęli m.in. dwa ważne dokumenty: stanowisko w sprawie koniecznej naprawy finansów samorządowych oraz apel o zażegnanie kryzysu polskiej oświaty.

Więcej o przyjętych w czasie Zgromadzenia Ogólnego dokumentach na stronie ZMP:
http://www.miasta.pl/aktualnosci/silny-glos-miast-zgromadzenie-ogolne-zmp-we-wroclawiu

M.in. na podstawie informacji z Biura ZMP, fot. ZMP, PG