Koronawirus (coronavirus) COVID-19 od grudnia zeszłego roku zaczął rozprzestrzeniać się na początku w Chinach, a później pojawił się w innych krajach. Na dzień 26 lutego 2020 na całym świecie odnotowano 80 tysięcy zarażonych osób, a 2700 zmarło z powodu infekcji koronawirusem. SARS-CoV-2, bo tak brzmi obecnie jego nazwa, zaczyna rozprzestrzeniać się w północnych Włoszech.

Jak podają koronawirus wiadomości było to spowodowane lekceważeniem procedur jednego ze szpitali w tym kraju.

Koronawirus SARS-CoV-2 jest bardziej niebezpieczny dla pacjentów w podeszłym wieku niż dla osób młodych. Jest szczególnie dotkliwy dla osób, które chorują przewlekle na różnego rodzaju choroby, na przykład cukrzycę, nadciśnienie. Już wkrótce dostępne będą testy na koronawirusa w Krakowie i w innych miastach. Wśród badań naukowców dotyczących przebiegu zakażenia koronawirusem zwrócono uwagę na to, że ponad 80% przypadków ma łagodny przebieg. Poziom śmiertelności związany z koronawirusem wzrasta jednak wraz z wiekiem pacjenta i tak osoby między 10 a 39 rokiem życia są odporniejsi i wskaźnik zgonów wynosi zaledwie 0,2%.

W przypadku osób w podeszłym wieku, między 70 a 79 lat ten sam wskaźnik wynosi już 8%. Natomiast osoby po osiemdziesiątym roku życia są najbardziej narażone na fatalne skutki wirusa, śmiertelność w takim przypadku kształtuje się na poziomie prawie 15%. Wynika z tego wniosek, że koronawirus nie jest zupełnie śmiertelny dla osób, które nie mają obciążeń immunologicznych lub problemów związanych z wiekiem oraz innych chorób.

Skuteczną metodą na przeciwdziałanie zakażeniu jest odpowiednia ochrona. Ważne jest to, aby unikać kontaktu z osobami zarażonymi, bo wirus rozprzestrzenia się tylko przez organizmy żywe, natomiast w środowisku bez żywiciela, na przykład na klamce od drzwi, mogły przetrwać od 2 godzin do maksymalnie 9 dni. Ważne jest więc, aby dokładnie myć ręce wodą z mydłem, szczególnie zwracając uwagi na zakamarki między dłońmi. Ważne jest również to, aby nie dotykać brudnymi dłońmi usta, nosa czy też oczu. Mogą w takim przypadku okazać się pomocne maseczki jeśli istnieje ryzyko, że będziemy mieć szansę na kontakt z zarażonymi.

Dla kogo koronawirus SARS-CoV-2 jest niebezpieczny?