Twierdzisz, że żaluzje fasadowe są niepotrzebne? Istnieje przynajmniej pięć dowodów na to, że się mylisz

Rolety antywłamaniowe posiadają szereg właściwości, które, niestety, są zapominane i niedoceniane przez naprawdę wielu ludzi. A czy wiedzieliście, że, prócz swojej sławnej funkcji ochronnej (o której powiemy więcej), żaluzje fasadowe pełnią również inne bardzo istotne role w procesie podnoszenia standardu życia w wyposażonym w nie budynku? Poza tą najczęściej przywoływaną w marketingowych spotach oraz dyskusjach na ich temat, istnieje ich bowiem jeszcze aż pięć i dzisiaj postaramy się je nieco przybliżyć. By było to możliwe, musimy jednak zastanowić się, czym w ogóle są żaluzje zewnętrzne.

Żaluzje fasadowe – co to jest?

Żaluzje fasadowe to osadzane po zewnętrznej stronie okien systemy zasłonowe. Wyróżniamy cztery ich główne rodzaje:

 1. naokienne – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie lub podczas remontu stolarki okiennej
 2. natynkowe – montaż możliwy zarówno w nowym jak i starym budownictwie
 3. podtynkowe – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie
 4. RKS – montaż możliwy jedynie w nowym budownictwie

Konstrukcja zewnętrznych rolet okiennych jest bardzo prosta i przedstawia się następująco:

 1. skrzynka, z której wysuwa się pancerz rolety
 2. prowadnice, po których porusza się pancerz rolety
 3. pancerz rolety (połączone ze sobą listewki zakończone grubszą listwą dolną)
 4. napęd elektryczny lub manualny

Decyzję o montażu rolet antywłamaniowych warto podjąć już na etapie projektowania budynku, ponieważ stwarza to szereg dodatkowych możliwości (ulokowanie skrzynki rolety w nadprożu) oraz pozwala uniknąć kosztów i prac związanych z ich późniejszym wkomponowaniem w fasadę budynku. Należy również mieć na względzie, iż obecnie żaluzje i rolety o napędzie elektrycznym stanowią zdecydowanie lepszy wybór od tych o sterowanych manualnie. Co ważne, są one również dużo prostsze w montażu.

Jak działają rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne działają w bardzo prosty sposób. Ze skrzynki zamontowanej w nadprożu lub otoczeniu górnej części okna wysuwa się pancerz rolety, który porusza się po prowadnicach w płaszczyźnie góra-dół. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z napędem elektrycznym, sterowanie staje się dodatkowo uproszczone, bowiem możliwe jest za pomocą pilota, telefonu czy tableta. Niektórych potencjalnych użytkowników może odstraszać fakt, że w sytuacji, kiedy odcięty zostanie dopływ prądu, roleta będzie niezdatna do użytku – bez obaw. Dobrej jakości rolety elektryczne posiadają zasilanie awaryjne, które w takich sytuacjach pozwala podnieść je i opuścić jeszcze kilka razy.

Czy ceny rolet zewnętrznych są warte inwestycji?

Zdecydowanie tak. Istnieje szereg właściwości, które sprawiają, że ceny rolet zewnętrznych wydają się być wręcz śmiesznie niskie. Zaliczamy do nich:

 1. ochronę przed upałami w porze letniej – roleta pomaga zmniejszyć poziom nagrzania i nasłonecznienia pomieszczenia
 2. ochronę przed mrozami w porze zimowej – roleta tworzy dodatkową warstwę izolacyjną zatrzymującą ciepło w pomieszczeniu
 3. ochronę przed włamywaczami – tu jednak warto nadmienić, iż, by roleta była godna miana „antywłamaniowej”, powinna spełniać kilka warunków. Powinna ona posiadać blokady uniemożliwiające podniesienie pancerza rolety od zewnątrz, czujniki ruchu połączone z systemem alarmowym budynku, wzmacniane prowadnice oraz utwardzony żywicą pancerz.
 4. ochronę przed hałasem
 5. zwiększenie prywatności
 6. (bonus) upiększenie fasady budynku – tutaj na wyróżnienie zasługują, tak zwane, shutters.

Mając to wszystko na względzie, nietrudno dojść do wniosku, że zasłony zewnętrzne z napędem elektrycznym stanowią dziś naprawdę atrakcyjną propozycję dla każdego, kto chce wygodnie i bezpieczenie spędzać czas w swoim domu. W obliczy tak wielu korzyści, ceny rolet antywłamaniowych mi osobiście wydają się być odpowiednie, ale to każdy powinien ocenić sam.