Policjanci z Częstochowy wyjaśniają przyczyny i szczegółowe okoliczności wypadku, do którego doszło w miejscowości Zawada. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący motocyklem, chcąc uniknąć zderzenia z poprzedzającym go ciągnikiem rolniczym, zjechał na przeciwległy pas ruchu i wjechał wprost pod nadjeżdżającego z przeciwka seata. Jadący motocyklem 23 i 25-latek ponieśli śmierć na miejscu.

Do zdarzenia doszło w sobotę (30 czerwca br.) około 19.30 w miejscowości Zawada, na ulicy Częstochowskiej. Ze wstępnych ustaleń policjantów w wydziału ruchu drogowego częstochowskiej komendy wynika, że kierujący ciągnikiem rolniczym wyjeżdżając z posesji, skręcił w prawo w kierunku Mokrzeszy. Jadący w tym samym kierunku motocyklista, w celu uniknięcia zderzenia z poprzedzającym go Ursusem, wyprzedził go z lewej strony, zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z nadjeżdżającym z przeciwka seatem alteą. Kierujący i pasażer motocykla ponieśli śmierć na miejscu. 51-latek jadący ciągnikiem rolniczym oraz kierujący samochodem osobowym byli trzeźwi. Śledczy z wydziału kryminalnego, wspólnie z prokuratorem, ustalają teraz wszystkie szczegóły tego tragicznego zdarzenia.

Od 1 stycznia do 15 czerwca 2017 roku na drogach Częstochowy i powiatu częstochowskiego zginęły 4 osoby, a 298 osób zostało rannych. W analogicznym okresie bieżącego roku, na tym terenie, odnotowano 16 wypadków śmiertelnych, a 291 osób zostało rannych.

APEL DO KIEROWCÓW I PIESZYCH

Śmierć, kalectwo, cierpienie, nieszczęście poszkodowanego i dramat jego rodziny – tym niejednokrotnie kończy się bezmyślność na drodze! Piesi pojawiają się na drogach prawie tak często jak samochody – różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych maszyn są całkowicie bezbronni. Apelujemy do wszystkich kierowców i pieszych: Przestrzegajcie przepisów ruchu drogowego!

PIESI: nie lekceważcie obowiązku poruszania się lewą stroną drogi, używajcie elementów odblaskowych. Pamiętajcie, że ubrany na czarno człowiek poruszając się po zmroku „zlewa” się z otoczeniem i jest praktycznie niewidoczny dla prowadzących samochody.

ROWERZYŚCI: poruszajcie się na sprawnych oświetlonych rowerach i zawsze na trzeźwo.

KIEROWCY: pamiętajcie, że wasza nieostrożność może skończyć się czyjąś śmiercią.

Zadbajmy też wszyscy o ludzi starszych. Uczulajmy ich na zagrożenia. Analiza wypadków drogowych dowodzi, że rocznie kilkaset osób w wieku powyżej 60 roku życia jest ofiarami wypadków drogowych. Główne przyczyny tych zdarzeń to: nieostrożne wejście na jezdnię przed jadącym samochodem (np. zza autobusu) i przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.

Uważajmy więc wszyscy na drogach, aby nie tylko uniknąć tragedii, ale spokojnie wyruszać w drogę i bezpiecznie wracać do domu.

  • Tragiczny wypadek w Zawadzie, miejsce zdarzenia.
  • Tragiczny wypadek w Zawadzie, miejsce zdarzenia.
  • Tragiczny wypadek w Zawadzie, miejsce zdarzenia.