Wydział Budownictwa i Wydział Zarządzania Politechniki Częstochowskiej, ZGM „TBS” oraz Urząd Miasta Częstochowy po raz kolejny łączą siły. Efektem współpracy jest  konferencja naukowa z cyklu „Smart city”, poświęcona społecznej partycypacji lokatorów w zarządzaniu zasobem mieszkaniowym oraz eksploatacji i modernizacji budynków.

28 maja, konferencję „Smart city. Społeczna partycypacja lokatorów w zarządzaniu zasobem mieszkaniowym. Eksploatacja i modernizacja budynków” zainaugurowali prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, prorektor ds. zarządzania i marketingu prof. dr hab. inż. Arnold Pabian oraz dziekan Wydziału Budownictwa Politechniki Częstochowskiej dr hab. inż. prof. nadzw. Maciej Major. Uczestnicy konferencji rozmawiali przede wszystkim o nowych technologiach i trendach, dzięki którym miasta, w znaczący sposób, mogą się rozwijać. Wśród poruszanych tematów nie zabrakło takich, które dotyczą budownictwa i zasobu komunalnego. Dyskutowano m.in. o systemowej eksploatacji i termomodernizacji budynków mieszkalnych, o modernizacji i wzmocnieniu konstrukcji budowlanych  w kontekście wymagań eksploatacyjnych, a także o precyzyjnej informacji o obiekcie, która jest podstawą do efektywnego zarządzania.

Konferencja miała duże znaczenie w kontekście utworzenia na Wydziale Budownictwa nowego kierunku studiów: budownictwo z wykorzystaniem technologii BIM. BIM (ang. Building Information Modeling)to modelowanie informacji o budynku, umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o kosztach projektu i harmonogramach, dzięki czemu proces projektowy staje się zdecydowanie łatwiejszy.

- BIM to nie tylko szansa na rozwój budownictwa mieszkaniowego, ale również dróg czy mostów. To szansa na kompleksowy i nowoczesny rozwój Częstochowy - powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Naukowcy przekonują, że za kilka lat BIM będzie wiodącą technologią w projektowaniu, wykonawstwie czy eksploatacji obiektów budowlanych. W niektórych krajach już stosuje się ją obligatoryjnie w przypadku zamówień publicznych. Niewykluczone, że już wkrótce podobnie będzie także w Polsce.

AW