Starosta trafił do Kapituły Konkursu Zielone Czeki - nowe możliwości dla ekologicznych projektów powiatu

2 min czytania
Starosta trafił do Kapituły Konkursu Zielone Czeki - nowe możliwości dla ekologicznych projektów powiatu

W Częstochowie ogłoszono, że w skład Kapituły Konkursu „Zielone Czeki” został powołany Krzysztof Smela. Wstąpienie przedstawiciela powiatu pojawiło się jako efekt decyzji Zarządu WFOŚiGW w Katowicach . Akt powołania sygnowali Mateusz Pindel i Iwona Gejdel-Targosz. To gest, który ma znaczenie nie tylko symboliczne dla działań prośrodowiskowych w regionie.

  • Jak wygląda rola w Kapitule Konkursu „Zielone Czeki”
  • Co to może przynieść powiatowi Częstochowskiemu

Jak wygląda rola w Kapitule Konkursu „Zielone Czeki”

Decyzja o dołączeniu starosty do grona członków kapituły zapadła na podstawie uchwały organu wojewódzkiego funduszu i ma charakter reprezentacyjny oraz merytoryczny. Obecność przedstawiciela powiatu ma wzmacniać ocenę zgłoszeń i promować dobre praktyki w zakresie ochrony środowiska. Konkurs od lat nagradza inicjatywy realizowane na terenie województwa śląskiego i daje projektom większą widoczność oraz dostęp do wsparcia. Powołanie na kadencję 2026–2027 podkreśla zamiar długofalowego zaangażowania powiatu w te działania.

Co to może przynieść powiatowi Częstochowskiemu

Dla mieszkańców i organizacji z powiatu oznacza to lepsze połączenie lokalnych potrzeb z regionalnymi mechanizmami finansowania i promocji. W praktyce może to przełożyć się na większe szanse na dofinansowanie inwestycji takich jak termomodernizacje, instalacje odnawialnych źródeł energii czy lokalne projekty tworzenia zielonych przestrzeni. Warto obserwować komunikaty powiatu i funduszu oraz zgłaszać pomysły, które wpisują się w kryteria konkursu — widoczność w kapitule często pomaga w dopracowaniu wniosków i uczynieniu projektów bardziej konkurencyjnymi.

Na poziomie administracyjnym powołanie podkreśla współpracę między samorządem powiatowym a instytucjami wspierającymi ochronę środowiska, co może ułatwić koordynację działań i szybkie reagowanie na lokalne potrzeby ekologiczne.

na podstawie: Powiat Częstochowski.

Autor: krystian