3 maja także w Częstochowie odbędą się uroczystości z okazji 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz 97. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Poprzedzi je Dzień Flagi oraz Święto Pracy.

3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, drugą - po amerykańskiej - na świecie.

Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono w 1919, w rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po II wojnie światowej Święto zostało zniesione przez ówczesne władze, w 1990 roku je przywrócono.

3 majaw Częstochowie – oprócz święta państwowego oraz uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze o godz. 21.00 obchodzimy także 97. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. O godzinie 11.00 na cmentarzu św. Rocha przedstawiciele władz miasta w asyście Straży Miejskiej złożą kwiaty i zapalą znicze na kwaterach Powstańców Śląskich.

Więcej o roli Częstochowy w powstaniach śląskich można znaleźć TUTAJ

1 maja obchodzić będziemy Święto Pracy. Data ta miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję. Po raz pierwszy święto to obchodzono 1 maja w 1890 roku, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji.

2 maja z kolei przypada Dzień Flagi, ustanowiony w 2004 roku. 


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.