Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Częstochowa

Psychoterapia Gestalt wykorzystywana jest do leczenia pacjentów, mających różnego rodzaju zaburzenia psychiczne, stany lękowe czy też depresyjne, ale sprawdza się także w przypadku terapii osób zdrowych psychicznie, które chcą po prostu postawić na własny rozwój. Co ważne, zazwyczaj terapia ta jest nie jest długotrwała, ale pozwala na osiągnięcie bardzo dobrych rezultatów. Najtrudniejsze jest tutaj całkowite otwarcie się i zrozumienie swojej osobowości, co niejednokrotnie wiąże się z tak trudną akceptacją swoich słabości.

Spotkania z terapeutą i charakter samej relacji

Podczas leczenia pacjenta w myśl psychologii postaci kluczowa jest jego relacja z samym terapeutą, gdyż jest ona charakterystyczna. Przede wszystkim psychoterapeuta nie stoi ponad pacjentem jako wszechwiedząca wyrocznia - staje się on raczej pewnego rodzaju partnerem, który pomaga pacjentowi w powolnym odkrywaniu swojej własnej osobowości. Ważna jest tutaj komunikacja oraz zaufanie pomiędzy pacjentem i terapeutą - w toku rozmowy pacjent może uświadomić sobie wiele rzeczy i zwrócić uwagę na to, co dotychczas było przez niego pomijane. W takiej relacji terapeuta nie ocenia pacjenta, ale zawsze mówi otwarcie o wszystkich swoich spostrzeżeniach, co dodatkowo pozwala mu krytycznie podejść do niektórych kwestii. W taki sposób możliwy jest rozwój osobowości, ale i poruszenie wszystkich ważnych aspektów z życia jednostki, które mają wpływ na to, kim dana osoba jest w teraźniejszości.

Aby móc uświadomić sobie rzeczy dla siebie ważne

Gestalt pozwala na tyle popracować nad swoją osobowością i podejściem do życia, żeby móc czerpać z niego więcej zadowolenia. pozwala odkryć w sobie potencjał i motywacje, określić ważne życiowe cele, do których warto dążyć. Z tego też względu terapia polecana jest osobom ze stanami depresyjnymi, ale i wszystkim tym, którzy są zagubieni i chcą spróbować odnaleźć swoją życiową drogę. Nadrzędnym celem jest tutaj samoświadomość - terapia ma pomóc uświadomić jednostce kim jest i dzięki tej wiedzy czerpać większe zadowolenie z życia.

Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.