Leosia i Bieluś w przedszkolach - start edukacyjnego projektu
Przedszkolaki w naszym mieście miały wyjątkowy dzień – Leosia i Bieluś, sympatyczne maskotki, oficjalnie odwiedziły lokalne przedszkola. Projekt edukacyjny z ich udziałem ma na celu promowanie zasad profilaktyki zdrowotnej i bezpieczeństwa wśród najmłodszych.
  1. Inauguracja projektu "Orzeł i Lwica przyjaciółmi przedszkolaków".
  2. Twórczynie programu: Joanna Świącik, Justyna Piątek, Dorota Jarzębska.
  3. Przekazanie pakietów edukacyjnych dyrektorom przedszkoli.
  4. Występy dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 43 i chóru SP nr 2.

W dniu 4 czerwca odbyła się uroczysta inauguracja projektu "Orzeł i Lwica przyjaciółmi przedszkolaków" w naszych przedszkolach. Projekt ten powstał z inicjatywy Joanny Świącik, Justyny Piątek i Doroty Jarzębskiej, które na co dzień pracują w Miejskich Przedszkolach nr 16, 31 i 43. Główne założenia projektu to wdrażanie standardów ochrony dzieci poprzez opowieści, ilustracje i scenariusze zajęć skoncentrowane wokół postaci Leosi i Bielusia.

Podczas inauguracji, dyrektorzy przedszkoli otrzymali specjalnie przygotowane pakiety edukacyjne zawierające "Elementarz Leosi i Bielusia", kolorowanki oraz plakaty. Materiały te mają wspierać nauczycieli w edukacji dzieci na temat ich praw do bezpieczeństwa i zdrowia. Dzięki bajkom zawartym w elementarzu, dzieci uczą się, że zawsze mogą prosić o pomoc i że mają prawo być bezpieczne.

Maskotki Leosia i Bieluś, które nawiązują wyglądem do miejskich symboli orła i lwa, zostały zaprojektowane i uszyte przez uczniów Zespołu Szkół Mody i Reklamy im. W. S. Reymonta. Maskotki te stały się już wcześniej bliskie sercom dzieci, które same wybrały dla nich imiona.

Podczas inauguracji, Justyna Piątek z Miejskiego Przedszkola nr 31 wcieliła się w postać Leosi, a Rafał Piotrowski, naczelnik wydziału edukacji UM, zagrał Bielusia. Ich występ był niespodzianką dla przedszkolaków i zgromadzonych gości. Dzieci z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego nr 43 oraz chór SP nr 2 im. K. K. Baczyńskiego również przygotowały występ, który mile zaskoczył dorosłych.

Zastępca Prezydenta Miasta, Łukasz Pabiś, Przewodniczący Rady Miasta, Łukasz Banaś oraz Przewodniczący Komisji Edukacji, Dariusz Kapinos, wręczyli podziękowania pomysłodawczyniom projektu oraz autorom elementarza. Wśród wyróżnionych znaleźli się nauczyciele i uczniowie z przedszkoli oraz Zespołu Szkół Mody i Reklamy, Zespołu Szkół Technicznych i Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych.

Projekt "Orzeł i Lwica przyjaciółmi przedszkolaków" jest nie tylko edukacyjną inicjatywą, ale również doskonałą okazją do integracji społeczności przedszkolnej i miejskiej. Dzieci uczą się ważnych zasad w sposób przystępny i angażujący, co z pewnością przyniesie pozytywne efekty w ich codziennym życiu.


Źródło: Urząd Miasta Częstochowy