Bezpłatne badania USG w powiecie Częstochowskim: Skorzystały 39 osób
W minioną sobotę w Starostwie Powiatowym miało miejsce wyjątkowe wydarzenie poświęcone profilaktyce zdrowotnej. Akcja „Bądź Zdrowa, Mamo” skupiła się na bezpłatnych badaniach USG piersi i tarczycy, z których skorzystało 39 osób. Była to doskonała okazja, aby zadbać o swoje zdrowie i dowiedzieć się więcej na temat dostępnych narzędzi i świadczeń zdrowotnych.
  1. 39 osób skorzystało z darmowych badań USG piersi i tarczycy.
  2. Spotkanie miało miejsce 3 czerwca w Starostwie Powiatowym.
  3. Informacje na temat aplikacji NFZ oraz świadczeń ZUS.
  4. Wydarzenie zorganizowane przez Starostwo Powiatowe i współpracujące instytucje.

Badania USG piersi oraz tarczycy, przeprowadzone przez dr Dorotę Wójcik-Grzybowską z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Marii Panny, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Takie badania są kluczowe w profilaktyce nowotworów, które wcześnie wykryte, znacząco zwiększają szanse na skuteczne leczenie.

Podczas wydarzenia, przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia Delegatura w Częstochowie zaprezentowali różne aplikacje i portale internetowe NFZ, takie jak Internetowe Konto Pacjenta, Dieta NFZ, Moje Fizjo+ oraz Akademia NFZ. Była także możliwość wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), co spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników.

Starosta Częstochowski, Krzysztof Smela, podkreślił znaczenie profilaktyki i regularnych badań: Przy takim poziomie medycyny wydaje nam się, że już wszystko wiemy i nic złego nam się nie stanie. Jednak zagrożenia cywilizacyjne postępują i wiele rzeczy jest niezbadanych. Trzeba pilnować i dbać. Wykorzystywać każdy moment i okazję, że się przebadać – zaznaczył Smela. Jak będzie zdrowie, to będzie siła i ochota na walkę z trudnościami życia codziennego – dodał starosta.

Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z Oddziału w Częstochowie także byli obecni, informując o możliwościach założenia profilu E-PUE oraz świadczeniach realizowanych przez ZUS. Uczestnicy mogli również uzyskać informacje emerytalno-rentowe.

W wydarzeniu uczestniczyli nie tylko mieszkańcy, ale także członkowie zarządu powiatu: Krzysztof Smela, Gwidon Jelonek i Anna Dziewior, Naczelnik Wydziału EZK Leonard Smolarski oraz Prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki, Elżbieta Markowska. Organizatorami spotkania byli Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Marii Panny oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie.

Takie inicjatywy stanowią istotny element dbania o zdrowie mieszkańców, dając możliwość skorzystania z eksperckiej wiedzy oraz nowoczesnych narzędzi wspierających profilaktykę i leczenie. Regularne badania profilaktyczne to podstawa, aby móc cieszyć się zdrowiem i pełnią życia.


Na podst. Powiat Częstochowski