Jazzowe święto w Częstochowie: Festiwal Hot Jazz Spring już w czerwcu
Od 7 do 9 czerwca miłośnicy jazzu będą mogli cieszyć się 19. edycją festiwalu Hot Jazz Spring. Filharmonia Częstochowska oraz Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego zapraszają wszystkich na niezapomniane koncerty, jam session i swingującą paradę nowoorleańską.
  1. Festiwal trwa od 7 do 9 czerwca.
  2. Koncerty odbywają się w Filharmonii Częstochowskiej.
  3. Parada Nowoorleańska przejdzie przez "Aleje".
  4. Honorowy Swingujący Kruk dla Andrzeja Jagodzińskiego.

Hot Jazz Spring to festiwal, który od lat ma na celu podtrzymywanie jazzowej tradycji. Organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Jazzu Tradycyjnego oraz Filharmonię Częstochowską, skupia się na prezentowaniu muzyki w duchu pierwszych dekad jazzu. W programie znajdą się więc występy zespołów grających jazz nowoorleański, dixieland i swing.

Jednym z najważniejszych momentów festiwalu będzie Parada Nowoorleańska, która w tym roku przejdzie przez "Aleje" z pl. Biegańskiego na pl. Armstronga. Jest to barwne widowisko, które przyciąga zarówno miłośników jazzu, jak i przypadkowych przechodniów.

Główne koncerty odbędą się w Filharmonii Częstochowskiej. W piątek, 7 czerwca, po Paradzie Nowoorleańskiej, o godz. 19 wystąpi Andrzej Jagodziński ze swoim trio, Agnieszką Wilczyńską oraz częstochowskimi filharmonikami pod batutą Adama Klocka. Jagodziński, tegoroczny laureat Honorowego Swingującego Kruka, dołączy do grona takich znakomitości jak Jan Boba czy Wojciech Karolak.

Sobotnie koncerty, 8 czerwca, to występy pianisty Wojciesława Kamińskiego, Siergiej Wowkotrub Gypsy Swing Quintet oraz czeskiego zespołu The Dixie Hot Licks. Niedziela natomiast będzie pełna muzyki na świeżym powietrzu – piknik jazzowy przy ul. Jazzowej na Stradomiu, gdzie zagra inowrocławska formacja Szulerzy.

Festiwal to nie tylko koncerty – w Klubie Muzycznym Stacherczak odbędą się jam session, na których będzie można spotkać Leliwa Jazz Band, Five O’Clock Orchestra oraz wokalistkę Dorotę Curyłło. Te wieczorne spotkania tradycyjnie przyciągają zarówno muzyków, jak i entuzjastów jazzu, którzy chcą wspólnie grać i śpiewać.

Bilety na koncerty w Filharmonii kosztują 50 zł (normalny) i 40 zł (ulgowy), a dla członków PSJT – 30 zł. Na jam session bilety kosztują odpowiednio 40 zł i 25 zł. Bilety można nabyć online.

Hot Jazz Spring to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w klimacie tradycyjnego jazzu i poczuć magię muzyki, która mimo upływu lat nadal potrafi porwać serca słuchaczy. Nie przegapcie tej muzycznej uczty!


UM Częstochowa