Skra Ladies awansują do Orlen Ekstraligi po wygranej z Polonią Środa Wielkopolska
Skra Ladies zapewniła sobie awans do Orlen Ekstraligi, pokonując Polonię Środa Wielkopolska 2:0. To wielkie osiągnięcie, biorąc pod uwagę, że drużyna istnieje zaledwie od kilku lat.
  1. Skra Ladies wygrała z Polonią Środa Wielkopolska 2:0.
  2. Awans do Orlen Ekstraligi.
  3. Trener: Patryk Mrugacz.
  4. Golki: Justyna Chudzik i Justyna Matusiak.

Piłkarki Skry Ladies, prowadzone przez trenera Patryka Mrugacza, wykazały się ogromną determinacją i umiejętnościami, szczególnie w drugiej połowie spotkania. Mecz rozpoczął się dość nerwowo, gdyż drużyna była zmuszona do defensywy, a stałe fragmenty gry rywalek stanowiły poważne zagrożenie.

Jednak w drugiej połowie Skra Ladies zmieniła ustawienie i zagrała z większą pewnością siebie. Efektem tego były dwa gole, które zdobyły Justyna Chudzik (45. minuta) oraz Justyna Matusiak (63. minuta). Dzięki temu zwycięstwu drużyna zapewniła sobie awans do Orlen Ekstraligi.

Skra Ladies wystąpiła w składzie: Szulc – Baszewska, Ozieriańska, Czechowska – Wodarz, Lulkowska (83’ N. Młynek), Dubiel, Szmatuła, Liczko – Matusiak, Chudzik (78’ Nierychło).

Warto zauważyć, że sam triumf w Środzie Wielkopolskiej nie gwarantował jeszcze awansu. Wszystko zależało od wyniku meczu Resovia Rzeszów – Lech Poznań. Na szczęście, Resovia potwierdziła swoją dominację, co pozwoliło Skra Ladies na świętowanie awansu już teraz, mimo że do końca rozgrywek pozostaje jeszcze jedna kolejka.

Historia sukcesów Skry nie ogranicza się tylko do zespołu żeńskiego. Męska drużyna Skry również zanotowała w ostatnich latach imponujące osiągnięcia, awansując z 3 ligi do 2, a następnie do Fortuna 1 Ligi, choć później spadła do 3 ligi.

Selekcjonerka kobiecej reprezentacji Polski, Nina Patalon, w rozmowie z Onetem podkreśliła, że:

„W piłce nożnej znajduje się miejsce dla piłkarek i piłkarzy, a każda płeć wprowadza do tej dyscypliny inny zestaw cech i umiejętności. Powinniśmy dążyć do sytuacji, gdy kariera piłkarska dziewczynek jest tak samo postrzegana jak chłopców. (…) Mimo że piłka nożna kobiet rozwija się w Polsce od 40 lat, od 10 jest zauważana, a od 5 doceniania, to nie mamy jeszcze do czynienia z powszechnością. Jestem jednak przekonana, że jest to kwestia czasu i zmiany mentalności w społeczeństwie.”

Aby wspierać rozwój kobiecej piłki nożnej, Polski Związek Piłki Nożnej prowadzi kampanię „Dziewczyny. Drużyna nie tylko na boisku”, która ma na celu zachęcenie młodych kobiet do zaangażowania się w tę dyscyplinę.

Gratulujemy Skra Ladies i życzymy dalszych sukcesów w najwyższej klasie rozgrywkowej!


Wg inf z: UM Częstochowa