Nasze propozycje na urlop w Chorwacji!

Chorwacja to piękny, bałkański kraj, który jest wybierany jako wakacyjna destynacja szczególnie często przez rodziny. W tym państwie znajduje się wiele interesujących regionów wartych odwiedzenia. Które z nich uwzględnić podczas planowania urlopu?

Szybenik

Szybenik to niedoceniana turystyczna perła Chorwacji. Malownicze położenie, uroczy port oraz niezwykłe zabytki – wszystko to przemawia za odwiedzeniem tego miejsca. Szybenik leży między Zadarem a Splitem, w głębokiej zatoce przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku, po obydwu jej brzegach. Nie jest tu tak tłoczno jak w największych chorwackich kurortach. Będąc tu warto odwiedzić katedrę św. Jakuba łączącą gotyk z renesansem oraz franciszkański klasztor św. Wawrzyńca wraz z uroczym ogrodem. Spokojny spacer można odbyć na starówce. Znajduje się tu katedra oraz inne warte uwagi budowle, takie jak Pałac Rektorów. W porcie cumują łódki, jachty i żaglówki, które można wypożyczać. Alternatywę stanowi wykupienie miejsca na rejs między malowniczymi wysepkami. Jeżeli wakacje wolimy spędzić na lądzie, to możemy skorzystać z opcji wczasów all inclusive, których szeroką ofertę znajdziemy tutaj https://nawakacje.eu/wczasy/chorwacja/all-inclusive/.

Pula

Pula nazywana jest najbardziej rzymskim miastem Chorwacji. Leży ona w południowej części półwyspu Istria i tak samo jak włoska stolica mieści się na siedmiu wzgórzach. Słynie z doskonale zachowanego rzymskiego amfiteatru oraz innych starożytnych zabytków. To także jeden z ważniejszych chorwackich portów turystycznych. Pula przez bardzo długi czas znajdowała się na terenie Cesarstwa Rzymskiego. W podziemiach dostępnego do zwiedzania amfiteatru można zobaczyć narzędzia, amfory i prasy do owoców, które były używane do produkcji wina oraz oliwy. Warto odwiedzić też Łuk Sergiusza zwany Złotą Bramą. Można wybrać się również na pobliskie targowisko Gradska Tržnica. Do kupienia są tu lokalne produkty i oryginalne pamiątki. Warto zaopatrzyć się np. w lawendowe nalewki i miody oraz travaricę – lokalną odmianę rakii. Inne charakterystyczne zabytki to Świątynia Augusta, Plac Forum oraz wenecka twierdza Kaśel.

Wyspa Brač

Planując wakacje w Chorwacji warto odwiedzić wyspę z najpopularniejszą plażą – wyspę Brač. Plaża, czyli Zlatni Rat, to jej znak rozpoznawczy. Złoty róg zmienia cypel zależnie od kierunku wiatru. Można to zaobserwować najlepiej z Vidovej Góry, czyli najwyższego punktu wysp adriatyckich. Wyspa Brač znajduje się w środkowej Dalmacji. Jedną z jej atrakcji stanowi Pustynia Blaca, czyli klasztor mnichów głagolicy założony przez nich, gdy uciekali przed Turkami w 1551 roku. Najstarszą osadą na wyspie jest malownicza miejscowość Škrip położona na wzniesieniu o wysokości 251 m n.p.m.

Wyspa Hvar

Wyspa Hvar uznawana jest za jedną z najpiękniejszych wysp nie tylko w Dalmacji, ale i w całej Chorwacji. Słynie z tego, że jej sporą powierzchnię porastają pola lawendy. Najstarsze miasto wyspy to Stari Grad. Równina rozciągająca się przy nim jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Teren był kształtowany przez Greków – to właśnie oni pociągnęli tędy drogi i otoczyli małe poletka murkami. Równina nie zmieniła się wiele od tamtych czasów.