Ogrodzenia wiklinowe idealnie sprawdzą się w Twoim ogrodzie, co wcale nie oznacza, że nie nadają się także na taras i na balkon. Dzięki nim wścibscy sąsiedzi przestaną zaglądać do Twojej przydomowej przestrzeni, a Ty dodatkowo uchronisz się przed podmuchami wiatru i zbyt intensywnymi promieniami słońca.

Ogrodzenia wiklinowe — urozmaicą Twoją przydomową przestrzeń

Wiklina wczoraj …

Wiklina to nic innego jak splecione młode gałązki wierzby. Nie poddaje się ich ani korowaniu, ani moczarkowaniu. Wiklina to także surowiec o bardzo bogatej historii. Holenderscy osadnicy tworzyli z niej umocnienia, osłony przeciwwiatrowe i ogrodzenia. Jednak wiedz, że akcesoria z wikliny wykorzystywano również w codziennym życiu — wyplatano z nich kosze, naczynia do przechowywania i przenoszenia żywności oraz wiele innych przedmiotów. Osadnicy z wikliny wznosili płoty, które oddzielały pastwiska. W wilgotną ziemię wbijali wierzbowe pale, przeplecione cieńszymi gałązkami. Owe pędy szybko się ukorzeniały, w efekcie czego nawet dzisiaj możemy podziwiać piękny, mazowiecki krajobraz, na który składają się właśnie wierzby. Osadnicy dzięki wiklinie mogli przetrwać srogie zimy. Długie, wierzbowe pędy służyły do budowy domostw, a także jako opał i pasza dla zwierząt.

Pędy wierzby działały niczym pompa (korzenie wysysały wodę z podłoża, a liście odparowywały ją) - odwadniały podmokłe tereny, dzięki czemu szybko pozbywano się nieużytków.

i dziś

Polskie plecionkarstwo było charakterystyczne głównie dla wsi. Obecnie trudnią się nim lokalni wytwórcy, oferując akcesoria z wikliny takie meble, ogrodzenia wiklinowe oraz artystyczne wyroby. Rękodzielnicy strzegą tajemnic swojego fachu, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Dzisiaj wiklina po latach zapomnienia znowu powraca do łask. Zachwycają nas nie tylko wiklinowe kosze, ale i liczne ozdoby wykonane z tego surowca. Kolor wikliny zależy od rodzaju wierzby, jak również sposobu jej wyplatania. Najpopularniejszymi barwami są jasny i ciemny brąz.

Ogrodzenia wiklinowe — akcesorium, które upiększy Twój ogród

Przyzwyczaiłeś się do swojego ogrodu i nie chcesz zbytnio ingerować w jego wygląd? Postaw na ogrodzenia wiklinowe. Dzięki nim w delikatny sposób upiększysz swoją przydomową przestrzeń.

Ogrodzenia wiklinowe oddzielą strefy w ogrodzie. Wreszcie zapanuje w nim porządek — dzieci będą miały swoje miejsce do zabawy, a dorośli — do wypoczynku. Spychana na margines strefa gospodarcza dzięki ogrodzeniu z wikliny również zyska na atrakcyjności. A wścibskie spojrzenia przechodniów? To już nie Twój problem! Odgrodzisz się od sąsiadów, zapewniając sobie prywatność.

Ogrodzenia wiklinowe idealnie wpiszą się w rustykalny klimat Twojego ogrodu i świetnie zharmonizują się z otaczająca zielenią.

Płoty z wikliny jako zabudowa i osłona rabatek

Płoty z wikliny aż proszą się o to, aby zastosować je w roli zabudowy. Wyznaczą granice działki, jednocześnie nadając otaczającej przestrzeni swojski klimat. Wiklinowymi płotami osłonisz także rabaty. Wiadomo, że często siła wiatru i ciekawość zwierząt domowych niszczycielsko działają na zasadzone warzywa i kwiaty.

Płot z wikliny to połączenie wikliny z drewnianą ramą. Jego cechą charakterystyczną jest trwałość i wytrzymałość. Jeśli w niego zainwestujesz, otrzymasz produkt na lata. Wiedz jednak, że wiklina z czasem może zmienić swój kolor, co wcale nie wpłynie negatywnie na jej właściwości.

Tym, co odróżnia płot z wikliny od maty wiklinowej, jest sztywność. Niestraszne mu zatem silne podmuchy wiatry i napór zwierzęcia. Płotem z wikliny zasłonisz mało estetyczne miejsca w ogrodzie, takie jak kosze na śmieci, kontenery, kompostowniki. Wykonasz z nich także obudowę worków do segregacji śmieci.

Wiklinowy płot to dobre rozwiązanie również na balkon i taras. Przymocujesz go do barierki, dzięki czemu zapewnisz sobie osłonę przed wiatrem i palącym słońcem.

Maty wiklinowe — naturalne wyroby do ogrodu, domu, na tras i na balkon

Mata z wikliny ma nie mniej zastosowań jak płot wiklinowy. Ozdobisz nią ogród, taras, balkon i dom. Posłuży Ci między innymi jako roleta na altanę (zapewni przyjemny cień).

Wiedz jednak, że matę wiklinową warto zamontować do już istniejącego ogrodzenia, do siatki. To da Ci gwarancję, że nie ugnie się ona pod wpływem podmuchów wiatru. Mata z wikliny pozwoli Ci wytłumić hałasy dochodzące z ulicy. Zastosujesz ją także jako otulacz dla roślin i kwiatów (co jest dobrym rozwiązaniem szczególnie zimową porą). Wiklinowa mata to również osłona na taras i balkon. W domu stanie się ona makatką (w wersji malowanej lub naturalnej) lub akcesorium, które zasłania mało estetyczne miejsca — grzejniki, nierówności ściany.

Ogrodzenia wiklinowe to w 100% naturalne, ekologiczne produkty. Wykorzystasz je w ogrodzie, domu, na balkonie i na tarasie. Nadaj swojej przydomowej przestrzeni swojski, rustykalny klimat — wyroby wykonane z wikliny doskonale się do tego nadają!

Sprawdź naszą ofertę na stronie https://ogrodzeniawiklinowe.pl/